Multimedialna prezentacja twórczości Czesława Miłosza na Wieży Trynitarskiej [AUDIO]

2024-05-15 12:48
Światło Miłosza, Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Światło Miłosza, Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków - plakat wydarzenia

Podczas Nocy Muzeów pojawi się specjalna iluminacja na Wieży Trynitarskiej połączona z czytaniem literatury. Wszystko związane będzie z postacią Czesława Miłosza - laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i jednego z najbardziej znanych w świecie polskich poetów. Cyfrowa projekcja zostanie wyświetlona na zabytkowych murach w nocy 18 maja.

Wydarzenie literackie „Światło Miłosza: Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków" realizowane jest w ramach corocznej akcji Stowarzyszenia Anthill pod nazwą „Lublin z literaturą”. Wydarzenie jest bezpłatne, wsparte w ramach programu Patron Roku 2024 Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej.

W ramach wydarzenia, w Noc Muzeów 18 maja odbędzie się pokaz iluminacji na Wieży Trynitarskiej w Lublinie, gdzie przy akompaniamencie muzycznym odczytane zostaną dzieła Czesława Miłosza. Tego dnia na odbiorców czekają trzy pokazy iluminacji wraz z czytaniem literatury - o godzinie: 20:50; 21:30; 21:50. Będzie to także Noc Muzeów na Wieży Trynitarskiej, wraz z możliwością bezpłatnego zwiedzania.

Bezpłatne zwiedzanie Wieży Trynitarskiej w czasie Nocy Muzeów odbędzie się w 50 osobowych grupach z przewodnikiem o godzinie: 18.00, 19:30, 21.00 oraz 22.00. Decyduje kolejność przybycia.

Historia twórczości Czesława Miłosza jest związana z Lublinem – w szczególności z Józefem Czechowiczem czy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Niestety nie jest ona powszechnie znana. Działania Stowarzyszenia Anthill mają na celu przybliżanie oraz promocję historii miasta Lublin, z którym ma związek wielu bohaterów tworzących dziedzictwo kulturowe naszego kraju – mówi Karolina Niewiadomska, koordynatorka projektu.

Czesław Miłosz – jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych w świecie poetów polskich, prozaik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1980 roku. Urodzony 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach - obecnie na terenie Litwy. Tworzył nieprzerwanie od wczesnej młodości do końca życia, przez ponad siedemdziesiąt lat. Uprawiał każdy gatunek literacki -i każdy przekraczał, a także publicystykę, krytykę literacką oraz historię literatury. Jest jednym z najczęściej tłumaczonych, na wszystkie języki, autorów polskich. Sam również zajmował się translatoryką, tłumacząc dzieła literatury światowej z języka angielskiego i francuskiego. Przygotował - między innymi - wybór po polsku klasycznej poezji japońskiej haiku. Różnorodna twórczość Miłosza to jedno z najbardziej znaczących i fascynujących zjawisk literatury XX i XXI wieku. Z Lublinem związany przez postać przyjaciela - Józefa Czechowicza. W 1981 roku odebrał Doktorat Honoris Causa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zmarł w 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Anthill. Darczyńcą jest: Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus Lublin.

Wydarzenie literackie „Światło Miłosza: Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków" w Lublinie