Muzeum Zamoyskich w Kozłówce rozpoczyna nowy sezon turystyczny

2023-02-28 10:37
Pałac w Kozłówce
Autor: Muzeum Zamoyskich Pałac w Kozłówce

Po zimowej przerwie na gości czekają nowe ekspozycje oraz wydarzenia. Już 8 marca odbędzie się zwiedzanie tematyczne poświęcone kobietom. W planach jest też wystawa o Błogosławionym Kardynale Wyszyńskim, Mundurowa Majówka i Dzień Dziecka. W kwietniu w plenerze pojawi się pierwsza z odsłon historycznej wystawy "Więcej niż hrabia".

Muzeum Zamoyskich w tym roku szczególnie przybliży postać I kozłowieckiego ordynata. Jego postaci będzie też poświęcona wystawa "Więcej niż hrabia".

Konstanty Zamoyski (1846–1923), I ordynat kozłowiecki, urodził się w Warszawie jako drugie dziecko Jana i Anny z Mycielskich. 

Większość życia Konstantego Zamoyskiego upłynęła na przykładnym gospodarowaniu w swych dobrach i upiększaniu siedziby w Kozłówce. O jego działalności publicznej niewiele wiadomo, prawdopodobnie niezbyt się w nią angażował. W 1878 roku wybrany został do Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego na wiceprezesa przyszłych wyborów przy Dyrekcji Szczegółowej w Lublinie. W latach 1889–1892 był również kuratorem ordynacji zamojskiej i opiekunem małoletniego ordynata Maurycego Zamoyskiego. 

Jego prawdziwe zainteresowania koncentrowały się wokół sztuki i muzyki. Zgromadził specyficzną kolekcję malarstwa, składającą się w większości z kopii portretów rodzinnych i dzieł wielkich mistrzów, posiadał duży zbiór (ponad 1500) rolek do pianoli i organoli z nagraniami muzyki klasycznej, kolekcję fotografii, a w młodości zbierał także numizmaty.  

W 1903 roku, po wieloletnich staraniach, założył ordynację kozłowiecką, obejmującą 7650 ha, a także pałace w Kozłówce i w Warszawie. Całe życie rozbudowywał i doposażał swą siedzibę. Przebudowa kozłowieckiej rezydencji, trwająca od 1897do 1911 roku, przemieniła skromne, XVIII-wieczne założenie w prawdziwie wielkopańską rezydencję. Mimo iż wystrojem nawiązywała ona do minionych wieków, wyposażona została w nowoczesne urządzenia, takie jak wodociąg i kanalizacja oraz centralne ogrzewanie, zainstalowane w kaplicy. 

Zamoyscy nie dochowali się potomków i na dziedzica ordynacji hrabia wyznaczył swego stryjecznego brata z najmłodszej gałęzi rodu, Adama Zamoyskiego. Zmarł w 1923 roku i pochowany został obok żony, w kaplicy grobowej na cmentarzu w Kamionce, którą wzniósł w 1890 roku.

źródło: Muzeum Zamoyskich

Sezon turystyczny w Kozłówce potrwa w tym roku od 28 lutego do 15 grudnia.

Informacje o zespole pałacowo-parkowym i wydarzeniach w Kozłówce są na profilu i stronie Muzeum Zamoyskich.