NFZ: Dzień Świadomości HPV rozpoczyna Tydzień Zdrowia Kobiet

2024-03-04 13:59
Mammografia
Autor: Michał Stańczyk Cytologię i mammografię wykonasz za darmo

Trwa Tydzień Zdrowia Kobiet z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Spotkania z profilaktyką będą odbywały się w czterech miastach w regionie: Lublinie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim i Białej Podlaskiej. Każdy z kolejnych dni będzie poświęcony konkretnej tematyce profilaktycznej.

Akcja rozpoczęła się w Zamościu, gdzie mieszkanki mogły porozmawiać z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia i dowiedzieć się wszystkiego na temat profilaktyki raka szyjki macicy oraz szczepień przeciw HPV.

Każdy z kolejnych dni będzie poświęcony konkretnej tematyce profilaktycznej. Wszystkie spotkania są bezpłatne i nie wymagają wcześniejszych zapisów. Tydzień Zdrowia Kobiet z NFZ ma zachęcić mieszkanki naszego regionu do korzystania z programów profilaktycznych, w tym do cytologii dającej szansę na wczesne wykrycie i wyleczenie raka szyjki macicy czy do regularnej mammografii, która pozwala wcześnie wykryć zmiany w piersiach i je wyleczyć. Badania są bezpłatne i bez skierowania – wyjaśnia Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ.

Tydzień Zdrowia Kobiet z Lubelskim Oddziałem NFZ – harmonogram

Dzisiaj (4 marca) obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości HPV. To wirus brodawczaka ludzkiego. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych przypominają o znaczeniu profilaktyki i edukacji w zakresie zwalczania wirusa brodawczaka ludzkiego. Wirus HPV jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób przenoszonych drogą płciową, a szczepienia przeciw HPV stanowią skuteczną metodę zapobiegania wielu poważnym chorobom, w tym rakowi szyjki macicy, odbytu, stanów przednowotworowych szyjki macicy, ale także rozwojowi brodawek w okolicy narządów płciowych, tzw. kłykcin kończystych.

Ten wirus ma wpływ na występowanie między innymi raka szyjki macicy, gardła, krtani, prącia. Profilaktyka zdrowotna i świadomość o tym wirusie jest bardzo ważna, ponieważ przed wirusem mogą uchronić szczepienia.

W Polsce każdego dnia 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 4 Polki umierają z powodu tej choroby. W 2021 roku odnotowano 2160 nowych przypadków raka szyjki macicy i 1647 zgonów.

Szczepionka przeciwko wirusom HPV zalecana jest przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne już od 2008 roku. Dopiero od zeszłego roku w pełni refundowana jest nie tylko dla dziewcząt, ale w tym momencie też dla chłopców. Jesteśmy już troszeczkę spóźnieni jeżeli chodzi o te szczepienia i dlatego też niestety mamy jeden z najwyższych współczynników zachorowalności na raka szyjki macicy . Oczywiście nadal jest zbyt mała świadomość społeczeństwa. Szczepiąc i kwalifikując do szczepienia mówimy nie tylko o tej populacji, która jeszcze nie rozpoczęła swojej inicjacji seksualnej, ale zalecamy również szczepić te osoby, które tego nie zdążyły wcześniej zrobić. Mam na myśli dorosłe kobiety i dorosłych mężczyzn, ponieważ na nowotwory HPV-zależne chorują nie tylko kobiety, ale również mężczyźni - mówi dr Patrycja Ziober-Malinowska z USK1 w Lublinie.

Obecnie wyróżnia się ponad 200 typów HPV. Do zakażenia wirusem najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych, ale także poprzez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.​