NFZ: Kobiety w ciąży i po porodzie mają prawo do bezpłatnej opieki – akcja informacyjna

2023-09-22 15:45
NFZ Mamy prawa do świadczeń
Autor: NFZ Lublin NFZ "Mamy prawa do świadczeń"

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. W tym okresie, czyli podczas ciąży, porodu i połogu paniom przysługują szczególne prawa jako pacjentkom. Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia realizuje projekt pod hasłem „Mamy prawa do świadczeń”, który ma na celu zwiększenie świadomości przyszłych mam na temat ich praw do opieki medycznej.

Pacjentki mają prawo do opieki medycznej bez kolejki, zaplanowania porodu, łagodzenia bólu czy porad laktacyjnych. Niestety, kobiety w ciąży nie zawsze są świadome jakie prawa przysługują im podczas ciąży, a potem w trakcie porodu i połogu. Pierwszym etapem projektu realizowanego przez Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ było przeprowadzenie ankiet wśród pacjentek poradni i oddziałów ginekologiczno-położniczych. Ankiety miały zbadać poziom wiedzy pacjentek na temat ich praw.

Następnie, w placówkach medycznych, które zajmują się opieką nad kobietami w ciąży oraz w aptekach udostępnione zostały plakaty i ulotki informacyjne projektu „Mamy prawa do świadczeń”.

Z naszych materiałów panie dowiedzą się między innymi jakie badania powinny być zlecone i nieodpłatnie wykonane na każdym etapie ciąży, na jakich zasadach mogą korzystać z bezpłatnych leków oraz jakie są ich prawa w trakcie porodu oraz podczas połogu. Zachęcamy panie, żeby zapoznały się z naszymi ulotkami. Materiały, które przygotowaliśmy zawierają wiele przydatnych i ważnych informacji dla kobiet w ciąży – mówi Dagmara Marczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych Lubelskiego OW NFZ.

Ulotki i plakaty „Mamy prawa do świadczeń” są dostępne w poradniach ginekologicznych i na oddziałach ginekologiczno-położniczych oraz w aptekach na terenie województwa lubelskiego od początku września. Szczegółowe informacje dla przyszłych mam można także znaleźć na stronie lubelskiego OW NFZ: www.nfz-lublin.pl w zakładce Dla pacjenta – Mamy prawa do świadczeń.