Nietrzeźwy rowerzysta z wysokim mandatem

2022-08-26 8:44
Pijany rowerzysta miał blisko 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu
Autor: Komenda Policji w Świdniku Pijany rowerzysta miał blisko 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu

2500 złotych mandatu będzie musiał zapłacić mieszkaniec gminy Trawniki, który kierował rowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało, że miał blisko 4 promile alkoholu w organizmie. Apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

We środę 23. sierpnia przed godziną 19 w miejscowości Dorohucza dzielnicowy z Komisariatu Policji w Piaskach zatrzymał do kontroli 34-latka z gminy Trawniki, który jechał na rowerze. Okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało prawie cztery promile  alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusz zgodnie z nowym taryfikatorem nałożył na rowerzystę mandat karny w kwocie 2500 złotych.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku zmienił się taryfikator wykroczeń w ruchu drogowym. Wysokość mandatów w przypadku niektórych artykułów wzrosła znacząco. Obecnie za kierowanie rowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 2500 złotych. Dotychczas mandat ten wynosił 500 złotych. Natomiast za kierowanie rowerem znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) aktualnie grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Wcześniej wynosił od 300 do 500 złotych.

Nietrzeźwy rowerzysta stanowi duże zagrożenie. Pamiętajmy, że pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.

Źródło: KWP/ st. asp. Elwira Domaradzka