Oblicza Śmierci - wystawa ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Lubelskiej

2023-09-20 13:48
Plakat wystawy „Oblicza Śmierci”
Autor: mat. organizatora Plakat wystawy „Oblicza Śmierci”

Prezentuje dawne obrzędy, zwyczaje i poglądy w aspekcie przemijania. "Oblicza Śmierci” to tytuł wystawy, którą można oglądać w Kazimierzu Dolnym i Lublinie. Podsumowaniem ekspozycji będzie wydawnictwo, zawierające teksty popularnonaukowe, poruszające różne wątki wokół śmierci.

Wystawa edukacyjna „Oblicza Śmierci” to nowa propozycja kulturalna od Archidiecezji Lubelskiej.

Jest to wieloaspektowa wystawa, która prezentuje obrzędy, zwyczaje i poglądy ludności wiejskiej w aspekcie przemijania oraz wątki uniwersalne związane z tradycją chrześcijańską i miejscem śmierci w życiu współczesnego człowieka. Temat śmierci jest tematem trudnym, odrzuconym przez współczesną kulturę, bądź pozbawionym wartości uniwersalnych, pozwalających zachować świadomość przemijania życia.

- Śmierć, która w kulturze tradycyjnej jest „przejściem do innego świata, na drugą stronę”, jest dziś tematem omijanym, traktowanym eufemistycznie. Umierania trzeba się bać, nie można o nim myśleć i rozmawiać – pozostaje ciągle sferą tabu. Śmierć zawsze była tajemnicą – dla osób wierzących, nadzieją na spotkanie z Bogiem, ale w dawnych czasach, szczególnie w kulturze wiejskiej, gdzie czas wyznaczały cykle pór roku, również w cykl życia wpisana była śmierć. Oblicza Śmierci to przede wszystkim angażująca wystawa, którą pokażemy w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz w Lublinie. Artefakty zgromadzone na wystawę pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Lubelskiej. Wystawa jest przygotowana w formie prezentacyjno – edukacyjnej, a odwiedzający będą mogli doświadczyć wieloma zmysłami zaproponowanej opowieści – mówi Barbara Wybacz, kuratorka wystawy.

Wystawa została zaplanowana w dwóch lokalizacjach: Kazimierz Dolny - Kościół pw. św. Anny - od 20 września do 3 października. Lublin - Kościół pw. Nawrócenia Św. Pawła - od 4 do 17 października. Wystawy zostaną podsumowane w wydawnictwie, zawierającym teksty popularnonaukowe, poruszające różne wątki wokół śmierci - pieśni pogrzebowe, ikonografię, symbolikę i zwyczaje.

Patronat nad wystawą ma Radio Plus.