Ogród Biblijny UMCS - czyli o symbolice i znaczeniu palm tuż przed Niedzielą Palmową

2023-03-31 15:22
Ogród Biblijny UMCS
Autor: Ogród Biblijny UMCS Ogród Bilblijny UMCS

Robimy własnoręcznie lub kupujemy gotowe. Czy wiemy z jakich roślin składają się palmy i co one symbolizują? Dlaczego dodajemy do nich bukszpan lub kłosy zbóż?

W zrozumieniu tego mogą pomóc odwiedziny w Ogrodzie Biblijnym. To część Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie. Rosną tam rośliny typowe dla Ziemi Świętej i takie o których przeczytamy na kartach Starego i Nowego Testamentu.

- Bukszpan, roślina całoroczna i wiecznie zielona, jest symbolem nieśmiertelności. Palma jest symbolem triumfu. W Niedzielą Palmową witano Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy  liśćmi palmy daktylowej, którą też mamy w swojej kolekcji. Do plam współcześnie wplatamy kłosy zbóż. To symbol Chrystusa umierającego i ziarna, które aby wydać plon musi obumrzeć - mówi Marta Sapko, kurator Ogrodu Biblijnego.

"Obecnie całość kolekcji skoncentrowana jest na tyłach szklarni. Ta kameralna i stosunkowo niewielka powierzchnia pomaga stworzyć specyficzny klimat, jaki powinien towarzyszyć takiemu miejscu. Do „Ogrodu Biblijnego” wchodzimy przez ukrytą w zieleni, symboliczną bramę, na której widnieje tabliczka  z cytatem: „Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują.” (MT 7,14). Wnętrze otoczone jest ze wszystkich stron roślinami, dla których tło stanowią zimozielony żywopłot, głazy piaskowca oraz rozciągająca się wzdłuż ściany szklarni, drukowana na płótnie, panorama Jerozolimy." - czytamy na stronie Ogrodu Botanicznego UMCS.

W centralnej Ogrodu Biblijnego stoją obszerne drewniane skrzynie ustawione na planie krzyża. Posadzono tam siedem głównych gatunków biblijnych, do których należą: pszenica (Triticum aestivum), jęczmień (Hordeum vulgare), winorośl (Vitis vinifera), drzewo figowe (Ficus carica), drzewo granatowe (Punica granatum), oliwka (Olea europea) i palma daktylowa (Phoenix dactylifera).

"Kolekcja Roślin Biblijnych powstała w 2003 roku według pomysłu i z inicjatywy mgr Krystyny Dąbrowskiej. Poszczególne okazy opatrzone są informacją o nazwie gatunku i jego przynależności taksonomicznej, a etykiety z wybranymi cytatami mają przybliżyć odwiedzającym gościom okoliczności, w jakich dana roślina wspomniana została w Biblii." - informuje UMCS w Lublinie.