Opera Lubelska przedstawiła nowe plany i podsumowała ostatni rok [AUDIO]

2024-06-21 14:35
Konferencja prasowa na zakończenie sezonu artystycznego 2023/2024 w Operze Lubelskiej
Autor: ZS Konferencja prasowa na zakończenie sezonu artystycznego 2023/2024 w Operze Lubelskiej

Będą wielkie widowiska, premierowe spektakle i propozycje dla młodzieży. Opera Lubelska szykuje już powakacyjny repertuar. Nowy sezon artystyczny ma obfitować w nowości, ale pojawią się również znane tytuły. Instytucja podsumowała także sezon artystyczny 2023/2024.

W sali koncertowej Opery Lubelskiej odbyła się konferencja prasowa na zakończenie sezonu artystycznego 2023/2024. Gospodarzem spotkania była Dyrektor Kamila Lendzion, która podsumowała działalność najmłodszej Opery w Polsce. Poruszyła tematy dotyczące m.in. przygotowania dwóch dużych premier, świetnie recenzowanych - opery "TOSCA" oraz rock opery "JESUS CHRIST SUPERSTAR", nowych planów repertuarowych, wśród nich koncertów wyjazdowych dla dzieci i młodzieży oraz koncertów online nagrywanych przy współpracy z CSK.

- Mija pierwszy rok Opery Lubelskiej, najmłodszej opery w Polsce. Ten sezon był dla nas bardzo intensywny i bardzo wymagający. Zaprezentowaliśmy 93 spektakle, a do końca sezonu razem z Jesus Christ Superstar 96 spektakli, w tym 11 operowych, razem z naszą najnowszą premierą 14 operowych. Poza tym 41 spektakli operetkowych i musicalowych, 41 spektakli dla dzieci. Łącznie ponad 33 000 widzów odwiedziło Operę Lubelską – mówiła Kamila Lendzion, dyrektor Opery Lubelskiej.

Nie zabrakło informacji dotyczących, tak ważnej dla Instytucji współpracy z m.in.: Fundacją Nieprzetartego Szlaku, Fundacją Apha, Fundacją Camino czy Hospicjum Małego Księcia.

- Planujemy również spektakle przedpołudniowe dla młodzieży i dla seniorów. Będzie także projekt stricte skierowany do młodzieży „Popróbuj opery” czyli otwarte próby naszych spektakli dla młodzieży ze szkół średnich. Chcemy ich troszeczkę zarazić operą. Mamy również plany, żeby w mniejszych grupach wyjeżdżać w teren z małymi formami, bo to uczy publiczność spoza Lublina tego, że warto przyjeżdżać do opery i chcemy ich w ten sposób zachęcić do odwiedzania Lublina - mówiła dyrektor, Kamila Lendzion.

Prof. Marcin Szewczak - Członek Zarządu Województwa Lubelskiego podkreślił znaczenie Opery Lubelskiej w Lublinie jako perełki Województwa Lubelskiego. Podziękował za intensywną pracę, realizację misji Opery Lubelskiej i zaangażowanie Dyrekcji w budowanie marki najmłodszej Instytucji Kultury w Lublinie i w Polsce.

Z kolei Dyrektor Elżbieta Katarzyna Kędzierska z Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego podziękowała za współpracę i transparentność w zakresie dbałości o zaplecze techniczne i wizję artystyczną.

źródło: Opera Lubelska

Mówi Kamila Lendzion, dyrektor Opery Lubelskiej