Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Lublina

2024-01-06 14:00
Orszak Trzech Króli w Lublinie
Autor: ZS Orszak Trzech Króli w Lublinie

Wydarzenie rozpoczęła Msza święta w Archikatedrze Lubelskiej pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Budzika. Po nabożeństwie barwny korowód ruszył przez centrum Lublina. Były kolorowe korony na głowach i radosne świętowanie, które zakończyło wspólne kolędowanie na Placu Zamkowym.

Świętowanie w Lublinie rozpoczęło się 6 stycznia. o godz. 10.00 Mszą Świętą w Archikatedrze Lubelskiej, której przewodniczył Metropolita Lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik.

Po godzinie 11.00 uczestnicy Orszaku ruszyli ulicami miasta, aby w ten sposób wyrazić swoją radość płynącą z Bożego Narodzenia przez wspólne śpiewanie kolęd. Orszak przeszedł na Plac Zamkowy -  trasą: Archikatedra Lubelska – ul. Królewska – Krakowskie Przedmieście – Świętoduska – Kowalska - Plac Zamkowy.

Na początek uczestnicy Orszaku wysłuchali występu trębacza z Wieży Trynitarskiej, który zagrał kolędę, potem podczas przemarszu na ulicach Lublina pojawiły się anioły, które pomagały w odnalezieniu drogi do Betlejem, był także Herod, który kusił dzieci słodyczami. Orszak Trzech Króli w Lublinie zakończył się na Placu Zamkowym wspólnym śpiewaniem kolęd.

Każdy z uczestników Orszaku w Lublinie otrzymał kolorową papierową koronę oraz śpiewnik z kolędami.

"W jasełkach leży" to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli.

Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek organizowanych od 2004 r. w Szkole „Żagle” Stowarzyszenia „Sternik”. W 2009 orszak wyruszył na ulice Warszawy, by w kolejnych latach zagościć w kolejnych już miastach i miejscowościach Polski, a dziś także innych państw. Orszak Trzech Króli w Lublinie zainaugurowano w 2012 roku. Pomysłodawcą lubelskich obchodów był abp Stanisław Budzik, a koordynował go Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej. Od 2020 roku lubelska edycja Orszaku koordynowana jest przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.