Ostatni z koncertów muzyki organowej i kameralnej w Wilczopolu

2021-10-29 15:52
  Koncerty muzyki organowej i kameralnej w kościele w Wilczopolu
Autor: Fundacja Sono Organi Koncerty w kościele w Wilczopolu - plakat

W kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Siewnej w Wilczopolu koło Lublina kończy się koncertowy cykl koncertów muzyki mistrzów baroku i romantyzmu w wykonaniu doświadczonych artystów. Patronem medialnym muzycznych spotkań jest Radio Plus Lublin.

W kościele w Wilczopolu kończą się II Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej.

31 października wystąpią - Hanna Zajączkiewicz - sopran i Michał Kopyciński - fisharmonia - początek godzina 12.00

Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus Lublin.

Funkcję dyrektora artystycznego cyklu koncertów w Wilczopolu sprawuje Michał Kopyciński.

Michał Kopyciński ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku w klasie organów prof. Jana Bokszczanina. Studiował również w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii w klasie organów, fisharmonii i kameralistyki prof. Jorisa Verdin. Brał udział w wielu konkursach organowych w kraju i za granicą, Od 2014 roku sprawuje funkcję Prezesa Fundacji Sono Organi. Jest ponadto dyrektorem artystycznym „Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej” w Lublinie. Od 2018 roku prowadzi zajęcia z fisharmonii, organów oraz zespoły kameralne w Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku.

Parafia w Wilczopolu została utworzona z miejscowości Kliny (par. Kazimierzówka), Kolonii  Wilczopole i Wilczopole Wieś (par. św. Jakuba w Lublinie) oraz Majdanu Mętowskiego (par. Czerniejów).

W 1984 r. powołano radę budowy kościoła. Prace budowlane prowadzono w latach 1985-87. Kościół pobłogosławił bp Ryszard Karpiński 10 lipca 1988 roku. Wieża kościelna wraz z dzwonami została poświęcona przez abpa Bolesława Pylaka w 1998 r. Plebania stanowiła zasadniczo oddzielny budynek, choć jest połączona z kościołem częścią katechetyczną. Oddano ja do użytku w 1992 r. Konsekracja kościoła w 2004 roku przez abp. J. Życińskiego. Pierwszym rektorem a później proboszczem parafii był ks. dr Adam Szponar. W 2006 roku proboszczem został mianowany ks. Robert Muszyński.