Papieski Marsz Wdzięczności: „Świętość jest miarą dobra, które człowiek pozostawia po sobie”

2023-03-28 18:32
Papieski Marsz Wdzięcznosci w Lublinie
Autor: NSZZ "Solidarność" Region Środkowo-Wschodni Papieski Marsz Wdzięcznosci w Lublinie

Blisko 18. lat temu na ulice miast, miasteczek, a nawet wiosek na całym świecie późnym wieczorem wyszły niezliczone tłumy ludzi różnych wyznań i religii. To były tzw. "białe marsze" - marsze mające oddać hołd i cześć zmarłemu wówczas, późnym wieczorem 2. kwietnia 2005 roku, papieżowi Janowi Pawłowi II. Po blisko dwóch dekadach wierni ponownie wyjdą na ulice miast i miasteczek z modlitwą w intencji Świętego Jana Pawła II.

Tysiące wiernych 2 kwietnia (Niedziela Palmowa), w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II weźmie udział w Papieskich Marszach Wdzięczności, które organizowane są w całej Polsce. W Archidiecezji lubelskiej największy Marsz przejdzie ulicami Lublina, a głównym inicjatorem wydarzenia jest Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”.

Chcemy wyrazić wdzięczność za obecność Jana Pawła II nie tylko w historii Kościoła i świata, ale przede wszystkimi historii naszej Ojczyzny i w naszych osobistych historiach. Dlatego, że św. Jan Paweł II pozostawił po sobie swój trwały ślad, pozostawił po sobie dobro. Zarówno w historii naszego narodu – to są te wszystkie wydarzenia związane z odzyskaniem wolności i suwerenności przez Polskę. Zdajemy sobie sprawę, że bez Jana Pawła II może nawet nie byłoby to możliwe w skali globalnej. Jednak Jan Paweł II zostawił także ślad dobra w sercach wielu ludzi: to są nawrócenia, to są zbliżenia do Pana Boga. To są też interwencje nadprzyrodzone jak np. uzdrowienia. Teraz św. Jan Paweł II wyprasza nam potrzebne łaski i jesteśmy mu za to wdzięczni, że ciągle jest w naszym życiu obecny- mówi ks. dr Adam Jaszcz,rzecznik Archidiecezji lubelskiej.

Na wzór wydarzeń z kwietnia 2005 roku - w rocznicę śmierci Papieża Polaka na ulice miast w Polsce ponownie wyjdą wierni chcący podziękować swojemu rodakowi, ale także odeprzeć ataki kierowane pod adresem osoby św. Jana Pawła II.

Chcemy w ten sposób odpowiedzieć na haniebny atak na osobę świętego Papieża-Polaka. Jan Paweł II nie potrzebuje obrony, jego nauczanie, jego postawa broni się sama, my wyrażamy w marszu wdzięczność za osobę naszego wielkiego rodaka, przekazując jego dorobek kolejnemu pokoleniu. W organizację marszu, wspólnie z lubelską „Solidarnością”, włączyła się Archidiecezja Lubelska, a także przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji naszego województwa, oraz reprezentanci samorządu i państwa – czytamy w komunikacie na stronie lubelskiej „Solidarności”.

Pomysłodawcami wydarzenia są wierni, którzy podjęli się organizacji tej inicjatywy, a zarazem wspólnie chcą wyrazić swoje wartości, przekonania oraz poparcie dla dobrego imienia Świętego.

Marsz wdzięczności jest inicjatywą oddolną, można powiedzieć społeczną. Archidiecezja lubelska włącza się w to wydarzenie, niemniej ta idea zrodziła się wśród ludzi, którzy chcą być razem tego dnia. Chcemy pokazać, że jesteśmy razem i jesteśmy wspólnotą. Chcemy pokazać też, że trudne wydarzenia takie jak trwająca w tej chwili dyskusja na temat osoby Jana Pawła II, która toczy się w tej chwili w Polsce – to także chcemy przeżywać razem. Z jednej strony dążymy do prawdy. Biskupi podkreślili, że konieczne jest badanie archiwów kościelnych, ale z drugiej strony w żaden sposób nie uderza to w nasze przekonanie o świętości papieża. To dlatego, że świętość nie jest miarą naszych grzechów i słabości, ale świętość jest miarą dobra, które człowiek pozostawia po sobie w sercach innych ludzi. Na tym marszu pojawią się ludzie, którzy, czy to znając osobiście i mając do czynienia z papieżem lub uczestniczyli w nurcie jego nauczania - doświadczyły dobra. Na marsz zaproszeni są wszyscy, którzy chcą wyrazić swoją wdzięczność za osobę Jana Pawła II w ich życiu, a także w historii Polski – dodaje ks. A. Jaszcz.

Z Lublinem papież Jan Paweł II był związany już wiele lat wcześniej zanim objął Stolicę Piotrową. Przez wiele lat był wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W czasie swojego pontyfikatu w czasie jednej z pielgrzymek odwiedził także Lublin. Z tego powodu Marsz organizowany w Lublinie zostanie poprowadzony pomiędzy dwoma lokalizacjami, które bardzo ściśle nawiązują do obecności Jana Pawła II w tym mieście.

To oczywiście kościół p.w. Świętej Rodziny, dzisiaj to nasze diecezjalne sanktuarium, to jest miejsce, gdzie w 1987 roku w czasie swojej pielgrzymki do Polski papież odwiedził Lublin. To tutaj Jan Paweł II sprawował Mszę Świętą i udzielił święceń kapłańskich. Drugim miejscem jest oczywiście kościół akademicki KUL. To na tym Uniwersytecie przez wiele lat ks. Karol Wojtyła był profesorem i wykładał etykę, a w czasie papieskiej pielgrzymki także odwiedził mury tej katolickiej uczelni – wyjaśnia ks. A. Jaszcz.

Początek Papieskiego Marszu Wdzięczności w Lublinie zaplanowany jest na godz. 14. przy Krzyżu Papieskim w parafii Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II 11). Następnie uczestnicy przejdą ulicami Lublina do kościoła Akademickiego KUL, gdzie o godz 15.30 będzie sprawowana Msza Święta. Natomiast wieczorem o godz 20.30 na Dziedzińcu KUL zaplanowano czuwanie modlitewne pod hasłem ,,Wytyczyłeś nam szlak do świętości”.

PROGRAM:

  • 20.30 Rozpoczęcie, Modlitwa Różańcowa w intencji jedności Narodu z rozważaniami Papieża Polaka, Apel Jasnogórski.
  • Zapalenie znicza pamięci oraz chwila zadumy, podczas której zgromadzeni wsłuchają się w słowa Ojca Świętego, czuwając do godziny 21:37.
  • Na zakończenie Błogosławieństwo.