Parafia Świętego Brata Alberta w Lublinie łaczy tradycyjność z innowacją [AUDIO]

2024-04-16 14:26
Parafia Świętego Brata Alberta w Lublinie prowadzona przez oo.Bernardynów
Autor: Bernardyni Lublin Parafia Świętego Brata Alberta w Lublinie prowadzona przez oo.Bernardynów

Zapraszają na koncerty, spotkania z ciekawymi osobami, warsztaty kulinarne, sprzątanie osiedla i przygotowują piłkarską strefę kibica. Ojcowie Bernardyni z Lublina mają wiele propozycji nie tylko dla swoich parafian. Wszystkie proponowane działania mają zbliżyć ludzi do Kościoła i do samych siebie.

Ojcowie Bernardyni obecni są w Lublinie od XIII wieku.

Kościół i klasztor OO. Bernardynów (franciszkanów) przy ul. Willowej w Lublinie nie jest pierwszym jaki Zakon zbudował w tym mieście. Już w 1460 r. powstał pierwszy drewniany kościół i klasztor, a wkrótce wielki murowany, konsekrowany w 1496 r. pw. Nawrócenia św. Pawła (przy ul. Bernardyńskiej), w którym zakonnicy mieszkali ponad 400 lat. Było to prężne sanktuarium św. Antoniego (patrona miasta) a klasztor pełnił ważną rolę religijną, kulturową i narodową, dlatego w czasie zaboru rosyjskiego (w 1864 r,) został zlikwidowany, a zakonnicy wywiezieni z Lublina.

Później kościół stał się świątynią parafialną księży diecezjalnych – i tak jest do dzisiaj. Bernardyni powrócili do Lublina w 1991 r., budując nowy kościół i klasztor na obrzeżach miasta, w dzielnicy Sławin-Sławinek. Odbyło się to w dwóch etapach. Najpierw drewniana kaplica, która służyła maleńkiej parafii przez 20 lat, a potem wraz z budową osiedla powstała nowa i piękna świątynia, konsekrowana w 2016 r.

Od lat parafia pw. Św. Brata Alberta w Lublinie proponuje wiele działań i wydarzeń.

- Staramy się łączyć tradycję z pewną innowacją, nie rezygnujemy z pięknych nabożeństw i uroczystości religijnych w kościele, natomiast uzupełniamy to przestrzenią w której mówimy może nie  wprost o Bogu, ale we wszystkich tych działaniach Pan Bóg jest Kimś, kto tak naprawdę nas spaja. Szukamy dotarcia i zawiązania wspólnoty Kościoła w rozmaity sposób czyli Kościół jako wspólnota ludzi wierzących, która mówiąc bardzo kolokwialnie jest i do tańca i do różańca czyli odnajduje się w wielu przestrzeniach, które spajają nas wokół osoby Jezusa Chrystusa. Wielu ludzi też chcę się angażować w Kościół, nam się może wydawać, że ludzie nie chcą, że mamy kryzys w Kościele, pewnie mamy w jakimś stopniu, ale myślę, że jest ogromna ilość ludzi wierzących, która chce się zaangażować w Kościół, taki żywy Kościół - mówi ojciec Bartymeusz Kędzior, gwardian klasztoru i proboszcz parafii pw. Św. Brata Alberta w Lublinie.

Tylko w tym roku w klasztorze przy ulicy Willowej wspólnota Bernardynów zorganizowała koncert Arki Noego, Magdy Anioł, była też żywa szopka ze zwierzętami, wspólne sprzątanie osiedla, warsztaty kulinarne z Karolem Okrasą, szereg spotkań ze znanymi osobami w ramach Forum Osobowości. W najbliższych planach jest koncert Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej oraz piłkarska rodzinna strefa kibica EURO 2024.

Parafia i klasztor Ojców Bernardynów mieści się w Lublinie przy ul. Willowej 15.

Szczegóły związane z życiem parafii dostępne są na stronie: lublin.bernardyni.pl oraz profilu Bernardyni Lublin.

Mówi ojciec Bartymeusz Kędzior, gwardian klasztoru i proboszcz parafii pw. Św. Brata Alberta w Lublinie. Posłuchaj: