Początek rundy wiosennej jeszcze w grudniu. Motor zagra z Zagłębiem

2023-12-08 10:04
Motor Lublin zagra z Zagłębiem Sosnowiec
Autor: Motor Lublin Motor Lublin zagra z Zagłębiem Sosnowiec

Od spotkania z tą ekipą żółto-biało-niebiescy rozpoczęli pierwszoligowy sezon. Motor Lublin wówczas na inaugurację rozgrywek wygrał z Zagłębiem Sosnowiec 3-2. Jak będzie tym razem?

- Przygotowując się do każdego meczu, nie patrzymy na miejsce w tabeli, ponieważ każde spotkanie jest osobną historią, tylko na to jakie mocne strony ma przeciwnik, po to, żeby je zneutralizować. Patrząc z kolei na nasz sposób gry skupiamy się na tym, jakie przestrzenie możemy wykorzystać i w jakich momentach możemy wyrządzić krzywdę przeciwnikowi - powiedział przed meczem trener Motoru Lublin Goncalo Feio.

- W związku z odwołaniem ostatniego meczu ten mikrocykl był normalniejszy niż można było się spodziewać. Grupa meczowa nie potrzebowała 2 dni regeneracji, tylko mogliśmy od razu trenować całym zespołem. Nie ma co ukrywać, że to pomogło nam w przygotowaniach do meczu z Zagłębiem. Jest to drużyna, w której jakość indywidualna poszczególnych zawodników jest dobra i którą wiele osób, łącznie ze mną, typowało jako kandydatów do awansu. Ci ludzie nie zapomnieli jak się gra w piłkę. Patrząc na to co robią, czy przypominając sobie nasz mecz z 1. kolejki, choć wiadomo że po drodze doszła jeszcze zmiana trenera, to zespół, który jest groźny przy stałych fragmentach gry w ataku. Tak strzelili nam pierwszą bramkę. Na pewno jakość indywidualna wpływa na to, że są groźni w kontrach i pojedynkach, że dobrze grają kombinacyjnie w ostatniej tercji. Jest też sposób, w który straciliśmy drugą bramkę i w który Zagłębie dalej zagraża swoim rywalom. Są to strzały z dystansu, więc zamknięcie środka, przestrzeni przed polem karnym będzie ważne - dodał trener żółto-biało-niebieskich.

- Z naszego punktu widzenia, to tak jak już tydzień temu podkreślałem, na wyjazdach mamy bardzo dużo punktów zdobytych przez czyste konta i naszą solidność w obronie. Od tego zaczyna się każde zwycięstwo i tym razem też byśmy chcieli od tego zacząć. To jest futbol i dobra gra zbliży nas do zwycięstwa, więc wierzę, że poprzez dobre przygotowanie będziemy w stanie połączyć poświęcenie, dyscyplinę, determinację, dokładność i organizację taktyczną z naszą jakością z piłką i przez to będziemy w stanie strzelić bramki i wygrać mecz. Wiemy, że bardzo liczna grupa naszych kibiców będzie nas wspierać w ten zimny, piątkowy wieczór w Sosnowcu, co dla nas jest dodatkową motywacją, żeby dać im ten prezent w postaci zwycięstwa po tak dalekiej podróży - zaznaczył portugalski szkoleniowiec.

Trener odniósł się też do "pustej" podróży, jaką zespół przebył do Bielska-Białej i wpływu odwołania meczu z Podbeskidziem oraz panujących warunków atmosferycznych na przygotowania do spotkania z Zagłębiem. - Jako trener, jako sztab i jako drużyna oczywiście musimy działać oraz bazować na pewnym planie, który mamy, natomiast zdarzają się w życiu i w sporcie sytuacje niespodziewane. Kluczem do sukcesu jest również to, jaką odpowiedź masz w takiej sytuacji. Z punktu widzenia przygotowania do meczu z Zagłębiem uważam, że to bardziej nam pomogło niż przeszkodziło. Wspominałem, że mogliśmy trenować całą drużyną w poniedziałek i wtorek, gdzie jeżeli mecz by się odbył, to Ci piłkarze, którzy zagraliby większą liczbę minut mieliby wtedy regenerację pasywną i aktywną. Czyli dwa dni, gdzie ich udział w treningu jest dosyć ograniczony - powiedział Goncalo Feio.

- Awaria balonu to kolejna niespodziewana rzecz. Na szczęście dysponujemy sztuczną murawą pod Areną Lublin, która oczywiście nie stwarza nam takich samych warunków, jak pod balonem, ale w życiu trzeba sobie radzić. Na pewno jesteśmy drużyną, która w każdej sytuacji szuka rozwiązań, zamiast problemów i mamy to szczęście, że mamy naprawdę dobre warunki w Motorze do pracy, zarówno na boisku, jak i poza nim. Musimy to docenić i z jednej strony walczyć o to, by zawsze było lepiej i były lepsze warunki, czy dla nas, czy dla tych, co przyjdą po nas, bo klub jest większy niż my wszyscy. To możemy robić, jako drużyna, dobrą postawą na boisku i wynikami. Z drugiej strony nastawienie w tej drużynie jest takie, by z każdego problemu zrobić okazję, na każdy problem znaleźć rozwiązanie, niezależnie od tego, co by nas spotkało. Nastawienie drużyny w tym tygodniu jest kapitalne. Dużo energii, dużo chęci do grania, duży głód piłki, bo nie graliśmy w weekend, więc pod tym kątem jestem bardzo zadowolony z reakcji piłkarzy na wszystko, co się działo w ostatnich dniach - podsumował trener Motoru.

Pierwszy gwizdek w meczu Motor - Zagłębie zabrzmi o 20:30. Zawody będą transmitowane w telewizji i internecie.​