Pomoc prawna, psychologiczna oraz nauka języka polskiego – pomoc dla uchodźców z Ukrainy nie ustaje!

2022-10-28 12:31
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Autor: Stowarzyszenie Bezpieczna Lubelszczyzna Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Trwa 247. dzień rosyjskiej agresji zbrojnej na niepodległą Ukrainę. Z kolejnych terenów ewakuowana jest ludność cywilna, a uchodźców stale przybywa. Szukają schronienia i pomocy przede wszystkim w Polsce.

Dla wielu z nich na pierwszej linii podróży po bezpieczeństwo jest Lublin. To tutaj udzielana jest pomoc prawna, medyczna, językowa czy społeczna. W ramach swoich działań kompleksowej pomocy osobom dotkniętych konfliktem zbrojnym na Ukrainie udziela Stowarzyszenie Bezpieczna Lubelszczyzna.

Pomoc ta polega na udzielaniu porad prawnych oraz porad psychologicznych dla uchodźców. Dodatkowo prowadzimy zajęcia z nauki języka polskiego w systemie weekendowym oraz na tygodniu dla dzieci i osób dorosłych. Jeżeli chodzi o porady prawne i porady psychologiczne jest to kilkaset osób, które uzyskały fachową pomoc z naszej strony. Nauka języka polskiego to również kilkaset osób po cztery grupy jednocześnie. Podczas weekendu w czterech salach odbywają się zajęcia, które prowadzi czterech wykładowców – wyjaśnia Robert Persona, prezes zarządu Stowarzyszenia Bezpieczna Lubelszczyzna.

Program finansowany jest w całości z budżetu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Są to rezerwy Funduszu Pracy, „Integracja cudzoziemców na rynku w ramach konkursu „Razem możemy więcej”.

Całą logistykę mamy w parafii pw. Świętego Mikołaja, na lubelskim Czwartku. Tam wynajmujemy salę i tam też to wszystko się odbywa. Porady prawne oraz porady psychologiczne od poniedziałku do piątku w godzinach 9 -14. Zajęcia z języka polskiego - to jest system weekendowy: piątek, sobota, niedziela oraz dodatkowo jak jest więcej chętnych też na tygodniu. Zachęcamy do udziału w zajęciach ponieważ projekt będzie trwał do końca roku i ciągle ten nabór jest otwarty dla chętnych dodaje R. Persona.

Stowarzyszenie Bezpieczna Lubelszczyzna zostało powołane w 2011 roku przez grupę pasjonatów chcących podejmować nietuzinkowe działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i obronności.