Pomóż spakować tornister dla uczniów z Afryki

2024-05-27 16:24
Akcja Tornister Pełen Uśmiechów 2024
Autor: Caritas Archidiecezji Lubelskiej Akcja "Tornister Pełen Uśmiechów" 2024

Oficjalnie ruszyła akcja Caritas "Tornister Pełen Uśmiechów” w Archidiecezji Lubelskiej. W tym roku pomóc można dzieciom z Burundi, ze Wschodniej Afryki, najbiedniejszego kraju na świecie.

Celem jest zebranie 1000 wyposażonych tornistrów w takie artykuły szkolne jak: piórniki, kredki, flamastry, plastelina, nożyczki, długopisy itp. Akcję wspiera siostra Zygmunta Kaszuba ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, która przez 50 lat posługiwała w Afryce i budowała szkołę w Burundi. “Tornister Pełen Uśmiechów” to ogólnopolska akcja Caritas, której celem jest coroczne wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego. Od jej rozpoczęcia w 2009 roku Caritas Polska oraz Caritas Diecezjalne przekazały najmłodszym ponad 210 tys. skompletowanych wyprawek szkolnych. 

Przygotowania do nowego roku szkolnego nierozerwalnie wiążą się z zakupem plecaków, przyborów i książek. Niestety, często to duży problem, który dotyka wiele rodzin w różnych krajach. Akcja „Tornister Pełen Uśmiechów”, organizowana już po raz 16. pozwala nam wychodzić naprzeciw tym trudnościom. To jeden z programów pomocowych z wieloletnią tradycją, dzięki której docieramy do dzieci nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Caritas Diecezjalne, często jeszcze przed wakacjami rozpoczynają swoje przygotowania, zbierając fundusze i przybory potrzebne do skompletowania wrześniowych wyprawek. Caritas Archidiecezji Lubelskiej także od wielu lat pomaga najmłodszym. W tym roku nasze wsparcie kierujemy w stronę dzieci z Burundi, z miejscowości Gitega-Songa we Wschodniej Afryce, którym pragniemy przekazać 1000 tornistrów z przyborami szkolnymi.

W tym roku, naszą pomoc kierujemy w stronę dzieci ze szkoły w Burundi, w miejscowości Gitega-Songa. Burundi to maleńkie państwo śródlądowe w Afryce Wschodniej. Ze względu na położenie i kształt zwane jest sercem Afryki. To kraj tysiąca wzgórz, porośniętych soczyście zielonymi plantacjami herbaty. Burundi to jednak najbiedniejszy kraj Afryki i całego świata, w którym jak mówi siostra Zygmunta – misjonarka Afryki “największym skarbem rodzin są dzieci”. Niestety, głód i zmęczenie są tam na porządku dziennym. Dzieci często muszą opiekować się swoim młodszym rodzeństwem, czy też towarzyszyć rodzicom w ciężkiej pracy. Wszechobecna bieda powoduje, że nie każdemu dziecku będzie dane nauczyć się czytać lub pisać, a na studia pójdą tylko nieliczni. Aby choć trochę ułatwić dostęp do edukacji, w 2017 roku siostra Zygmunta Kaszuba ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, rozpoczęła budowę szkoły podstawowej.  Aktualnie uczęszcza tam 389 dzieci, jednak docelowo placówka pomieści ok. 1000 uczniów, którzy każdego dnia będą zdobywać wiedzę oraz będą mieli zapewnioną formację duchową. 

- Dla nich trwa zbiórka gotowych, skompletowanych plecaków, pojedynczych przyborów szkolnych, a także zbiórka pieniędzy na zakup tornistrów. W akcję będą zaangażowane Szkolne Koła Caritas, Parafialne Zespoły Caritas, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej, katecheci oraz księża proboszczowie całej Archidiecezji. W sierpniu planujemy przeprowadzić zbiórki artykułów szkolnych w wybranych supermarketach (sieci sklepów Biedronka, Kaufland). W ramach współpracy z Górnikiem Łęczna mamy w planach także zbiórkę artykułów szkolnych podczas sierpniowych meczy.” – mówi Paweł Lipa, koordynator akcji Tornister Pełen Uśmiechów.

- “Budowa szkoły w Burundi jest trudna bo nie ma dźwigów, maszyn i narzędzi. Wszystko wykonuje się rękoma. Część sal już funkcjonuje, jednak szkoła nadal jest w budowie” – mówi siostra Zygmunta CSCIJ. - “Mimo tych wszystkich trudności, dzieci w Burundi nie narzekają. Często modlą się w intencji Ofiarodawców, dziękując za to wszystko co mają, choć mają tak niewiele” – dodaje siostra Zygmunta CSCIJ.

Aby włączyć się do akcji "Tornister Pełen Uśmiechów" można przekazać plecak z najpotrzebniejszymi artykułami szkolnymi do Caritas w Lublinie, bądź wpłacając pieniądze na konto. Więcej informacji na stronie lublin.caritas.pl