Post, modlitwa i jałmużna – trzy wektory Wielkiego Postu

2023-03-06 14:38
Post, modlitwa i jałmużna - Wielki Post
Autor: Małgorzata Oroń Post, modlitwa i jałmużna - Wielki Post

Modlitwa, post i jałmużna – to trzy najważniejsze symbole i wskazania Wielkiego Postu, który rozpoczyna się dzisiaj w Kościele. Przez kolejne 40 dni katolicy będą przygotowywać się do najważniejszych świąt w swojej wierze.

Wielki Post dla wiernych to szczególny czas pokuty, modlitwy i jałmużny.

To są trzy wektory, które dla każdego chrześcijanina powinny być drogowskazem, aby przeżyć ten czas owocnie. Przez modlitwę powinniśmy rozumieć stanięcie wobec Boga, rozmowę z Nim. Post to odmówienie sobie pewnej przyjemności, także w duchu solidarności z cierpiącym Chrystusem. Ale post powinien także służyć żeby każdy przejrzał na oczy i zobaczył innych ludzi, którym bardzo często brakuje tego czym możemy się podzielić. Post prowadzi także do jałmużny – czyli otwarcia serca, do dostrzeżenia drugiego człowieka, który jest potrzebujący. Tu chodzi nie tyle o dobra doczesne co szczególnie o zaniesienie nadziei drugiemu człowiekowi, który już jej nie ma. Chodzi o zapalenie iskry wiary, obdarzenia kogoś na nowo miłością – tutaj najbardziej wymownym gestem jałmużny jest gest przebaczenia, darowania winy… czyli wzajemnego pojednania - wyjaśnia ks. Krzysztof Podstawka, proboszcz parafii pw. Bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie.

Czas trwania Wielkiego Postu na swoje korzenie w Biblii. Liczba 40 stanowi nawiązanie do takich wydarzeń jak: 40 dni wędrówki Narodu Wybranego do Ziemi Obiecanej; 40 dni Potopu; 40 godzin wędrówki Mojżesza na Górę Synaj, gdzie otrzymał dekalog czyli przykazania. W Nowym Testamencie liczba 40. nawiązuje do dni i nocy, które Jezus Chrystus spędził na pustyni, kiedy był kuszony przez szatana. „Wielki Post trwa od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku – kończy się tuż przed rozpoczęciem Mszy Wieczerzy Pańskiej we czwartkowy wieczór. Zatem co roku jest to więcej kalendarzowych dni niż 40 – jednak należy pamiętać, że w czas postu nie wliczają się Niedziele Wielkopostne, które zawsze są pamiątką Zmartwychwstania Pańskiego i Zesłania Ducha Świętego.

Czas trwania wielkiego postu dla Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego określają „Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza” oraz „List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych «Paschalis sollemnitatis»” Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 1988 roku. Wielki post u grekokatolików i prawosławnych rozpoczyna się od Czystego Poniedziałku pierwszego tygodnia czterdziestodniowego postu.

W czasie Wielkiego Postu z liturgii znika radosne „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”, a szaty liturgiczne przybierają kolor fioletowy.