Prace Tamary Łempickiej trafiły do Lublina

2023-06-06 15:56
 Z Cuernavaki na lubelski Zamek – konferencja prasowa
Autor: Muzeum Narodowe w Lublinie Z Cuernavaki na lubelski Zamek – konferencja prasowa

To pierwsza na świecie stała wystawa wybitnej polskiej malarki. W Muzeum Narodowym w Lublinie można będzie oglądać kolekcję dzieł Tamary Łempickiej. 18 obrazów i rysunków pochodzi ze zbiorów w Meksyku, gdzie artystka spędziła ostatnie lata życia. Prace kosztowały 8,5 miliona złotych.

Muzeum Narodowe w Lublinie w 2022 roku przygotowało przy wsparciu i patronacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pierwszą w Polsce wystawę poświęconą życiu i twórczości jednej z najwybitniejszych artystek polskiego pochodzenia jaką była Tamara Łempicka. Wystawa zatytułowana „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” prezentowana była od 18 marca do 14 sierpnia 2022 roku i ukazała niezwykłe zainteresowanie polskiej publiczności twórczością artystki. Ekspozycję w Lublinie odwiedziło ponad 86.000 zwiedzających.

Niesłabnące zainteresowanie twórczością Łempickiej, współpraca z rodziną malarki oraz z prowadzoną przez nią fundacją Tamara de Lempicka Estate pozwoliła Muzeum Narodowemu w Lublinie na rozpoczęcie szeroko zakrojonych starań o stworzenie stałej ekspozycji poświęconej życiu i twórczości Tamary Łempickiej na zamku lubelskim. Zakupiona do Muzeum Narodowego w Lublinie kolekcja, na którą składa się dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze ma ogromną wartość merytoryczną dla badaczy twórczości artystki, ze względu na jej przekrojowy charakter, obrazujący wszystkie okresy twórczości malarki.

Od 23 czerwca 2023 roku w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie można podziwiać 18 prac Tamary Łempickiej, które zostały zakupione od meksykańskiego artysty, rzeźbiarza i przyjaciela artystki – Maestro Victora Manuela Contrerasa. Wystawę zatytułowano "Tamara Łempicka ponad granicami".

źródło: Muzeum Narodowe w Lublinie