Prosektorium KUL – kształcenie studentów wkracza na najwyższy poziom [AUDIO + GALERIA]

2025-01-30 18:35

Prosektorium KUL jest jednym z najnowocześniejszych w kraju prosektoriów uniwersyteckich. Na jego wyposażeniu znajdują się m.in. stoły prosektoryjne, kadzie formalinowe, baseny na zwłoki, oraz komory chłodnicze. Do dyspozycji studentów i wykładowców są także zaplecze techniczne, szatnia i łazienka.

- Prosektorium spełnia zadania kierunku lekarskiego, ma swoje szczególne wymagania, ale co więcej, że to prosektorium będzie mogło służyć również i szpitalom i innym uczelniom, które chciałyby realizować swoje zajęcia dydaktyczne w tym obszarze – mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

ks. prof. M. Kalinowski: "Prosektorium będzie mogło służyć również i szpitalom i innym uczelniom"
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      Prosektorium medyczne, znacznie przewyższające standardem inne polskie uczelnie, wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, taki jak lampy bezcieniowe, mobilne stoły z systemem czyszczenia i jonizację powietrza. Budynek składa się z kilku szczelnie odizolowanych pomieszczeń, służących do przechowywania, mycia i przygotowywania zwłok. Głównym celem prosektorium jest nie tylko tradycyjna nauka anatomii, ale również symulacja zabiegów przedklinicznych, przygotowując studentów do praktyki medycznej w holistyczny sposób.

      - Pełna sterylność, pełne zabezpieczenie, również ze względów sanitarno-epidemiologicznych specjalna myjka do mycia urządzeń transportowych. Wiele prosektoriów widziałem, takiego urządzenia nikt nie ma. Samo prosektorium składa się z dwóch sal: tzw. czystej i brudnej. W „brudnej” będą odbywały się zajęcia z anatomii, znajduje się tu m.in. stół, na którym na razie leżą wydruki 3D różnych części ciała – mówi prof. Ryszard Maciejewski, dziekan Wydziału Medycznego KUL.

      prof. R. Maciejewski: "KUL ma najnowocześniejsze prosektorium w kraju"
      Video Player is loading.
      Czas 0:00
      Czas trwania 0:00
      Loaded: 0%
      Stream Type LIVE
      Pozostały czas 0:00
      Â
      1x
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected

          „Hic mortui docent vivos”, czyli „Tutaj umarli uczą żywych”

          Prosektorium to jeszcze jedno pomieszczenie – z lodówką (temperatura od -4 do +4 stopni Celsjusza) i basenami na ciała. Na razie nowoczesne baseny są puste. Wkrótce zostaną wypełnione najpierw płynem konserwującym, a później ciałami. Początkowo będą pozyskane na mocy (jeszcze niepodpisanej) umowy z Uniwersytetem Medycznym, a następnie KUL uruchomi system świadomej donacji. Łącznie w tym samym momencie chłodnie mogą być wypełnione ośmioma ciałami, których zapach dzięki rozwiązaniom technologicznym nie będzie bardzo wyczuwalny.

          – Zapach, który może być odczuwalny będzie ograniczony do minimum. Zmodyfikowaliśmy płyn konserwujący tak, żeby było w nim jak najmniej niebezpiecznych substancji, które niestety muszą być, ale zgodnie z rygorystycznymi normami. Podobnie system wentylacyjny w całym prosektorium, system transportowy, system przechowywania ciał. Wszystko jest w światowych standardach – tłumaczy dr n. med. Sebastian Radej, wykładowca na Wydziale Medycznym KUL-u.

          „Hic mortui docent vivos”, czyli „Tutaj umarli uczą żywych” – taki napis wita osoby, które chcą wejść do nowych przestrzeni przeznaczonych dla studentów i studentek kierunku lekarskiego. O tym, że memento mori, przypomina też czaszka mijana po drodze.

          Prof. Michał Zembala, prorektor KUL ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych, zwraca uwagę na holistyczne podejście KUL do medycyny, obejmujące szacunek dla chorego i procesu umierania, widząc w nowym prosektorium krok w kierunku podnoszenia standardów nauczania medycyny w Polsce.

          - Nie ma współczesnej medycyny bez obcowania z chorobą, ze śmiercią. I cieszy mnie to, że Katolicki Uniwersytet Lubelski kształci studentów w sposób holistyczny, całościowy. Uniwersytet za pomocą swojej kadry pokazuje przyszłym lekarzom szacunek dla chorego, dla jego choroby, dla jego cierpienia, ale i dla umierania. Otwarte dzisiaj prosektorium jest kolejnym krokiem ku temu, żeby ten uniwersytet i z tymi wartościami pokazywał w jaki sposób medycyna powinna być uczona w tym kraju – podkreślił prof. Zembala.

          prof. M. Zembala: "Holistyczne podejście KUL do medycyny, obejmujące szacunek dla chorego i procesu umierania"
          Video Player is loading.
          Czas 0:00
          Czas trwania 0:00
          Loaded: 0%
          Stream Type LIVE
          Pozostały czas 0:00
          Â
          1x
            • Chapters
            • descriptions off, selected
            • subtitles off, selected

              Otwarcie nowoczesnego prosektorium na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, podkreśla jego ogromne znaczenie dla regionu. Na co właśnie zwrócił uwagę w czasie uroczystości otwarcia prof. Maciej Banach, prorektor KUL ds. Collegium Medicum.

              - Wysoki wskaźnik obciążenia demograficznego i niska jakość opieki zdrowotnej w regionie (wysoka liczba dni hospitalizacji, niska długość życia w dobrym zdrowiu) tworzą pilną potrzebę kształcenia wysoko wykwalifikowanych lekarzy. Prosektorium, jako kluczowy element nowoczesnego nauczania anatomii, jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy sytuacji. Otwarcie prosektorium na drugiej najstarszej uczelni w Polsce symbolizuje zaangażowanie w podnoszenie jakości kształcenia medycznego w kraju. To prosektorium będzie służyło najbardziej nowoczesnemu nauczaniu anatomii, a zarazem będzie jest pierwszym krokiem do zajęć klinicznych. Jest pierwszym krokiem do tego, żeby wykształcić lekarzy, którzy będą mieli najwyższe kompetencje w leczeniu naszych pacjentów – podkreślił prof. Banach.

              Obiekt spełnia wysokie standardy nauczania medycznego, ale jego konstrukcja zapewnia również możliwość wykorzystywania go przez szpitale i inne uczelnie do celów dydaktycznych. Innymi słowy, prosektorium zostało zaprojektowane jako nowoczesne i wielofunkcyjne centrum edukacyjne w dziedzinie medycyny.

              Studenci kierunku lekarskiego KUL entuzjastycznie opisują otwarcie nowego, nowoczesnego prosektorium na ich uniwersytecie. Podkreślają oni wygodę i korzyści płynące z dostępu do własnego prosektorium, mówiąc o bezpośrednim kontakcie z ciałami przeznaczonymi do badań anatomicznych, co umożliwia lepsze zrozumienie ludzkiej anatomii i wzmacnia ich zaangażowanie w przyszłą karierę lekarską.

              - Prosektorium daje tę przewagę nad innymi formami nauki anatomii, że ta praktyczność jest niezastąpiona. Bo widać rzeczy, których normalnie by nie było widać. Można połączyć rzeczy, których normalnie połączyć by nie można było. To jest to głównie doświadczenie takie wewnętrzne i duchowe dla każdego, bo pozwala nam poznać ludzkie ciało i dać każdemu z nas możliwość nauki medycyny w najlepszy sposób – mówi Michał, student II roku kierunku lekarskiego.

              Studenci KUL o otwartym prosektorium na Wydziale Medycznym
              Video Player is loading.
              Czas 0:00
              Czas trwania 0:00
              Loaded: 0%
              Stream Type LIVE
              Pozostały czas 0:00
              Â
              1x
                • Chapters
                • descriptions off, selected
                • subtitles off, selected

                  Studenci wyrażają także ogromną wdzięczność darczyńcom, którzy przekazali swoje ciała dla nauki, podkreślając duchowy i emocjonalny aspekt pracy w prosektorium.