Puławskie „Sobótki” z Zespołem Pieśni i Tańca Powiśle [AUDIO]

2024-06-21 11:48
Widowisko plenerowe Sobótki w Puławach - plakat
Autor: POK Dom Chemika Widowisko plenerowe "Sobótki" w Puławach - plakat

Widowisko plenerowe na Dziedzińcu Pałacu Marynki przeniesie uczestników w przeszłość do słowiańskiego grodu, gdzie można będzie zobaczyć jak obchodzono pradawny rytuał letniego przesilenia. Zwyczaje nocy świętojańskiej z zabawą „żywym ogniem” oraz puszczaniem wianków zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca Powiśle im. Kazimiery Walczak „Mamci”.

Zbliża się pierwszy dzień lata, z którym związana jest tradycja nocy świętojańskiej czy też Nocy Kupały w tradycji słowiańskiej. W świat słowiańskich rytuałów będzie można przenieść się za sprawą widowiska plenerowego „Sobótki”. Wydarzenie przygotowywane jest przez Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" a gospodarzem widowiska będzie Zespół Pieśni i Tańca Powiśle im. Kazimiery Walczak „Mamci”.

Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" założyła w 1953 roku pani Kazimiera Walczak popularnie nazywana "Mamcią". Pierwsza próba zespołu odbyła się 11 kwietnia 1953 roku w miejscowości Końskowola. Tam też zespół pracował do 1984 r. Od marca 1985 r. siedzibą zespołu jest Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" w Puławach. Podczas obchodów 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle" Zespół otrzymał imię swojej założycielki, i od 29 września 2018 r. zespół nosi nazwę Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" im. Kazimiery Walczak "Mamci".

Kupalnocka obchodzona tradycyjnie w czasie najkrótszej nocy w roku, poświęcona była przede wszystkim żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc. Było to także święto miłości, słońca i księżyca, pełne przeróżnych rytuałów. Wodzie w tym czasie przypisywano właściwości uzdrawiające należało więc koniecznie się w niej zanurzyć. W ogniskach palono zioła na urodę, na zdrowie i urodzaj.

Widowisko organizowane przez Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" rozpocznie się 23 czerwca o godz. 20.00 na Dziedzińcu Pałacu Marynki. Organizatorzy zapraszają na noc ognisk, wianków i miłości! Wstęp jest wolny.

źródło: POK Dom Chemika

Mówi Łukasz Czerwiński, instruktor Zespół Pieśni i Tańca Powiśle