Puławy: Promocje na stopień podoficerski i przysięga wojskowa

2022-12-09 13:32
Przysięga wojskowa w 2 LBOT
Autor: 2LBOT/WOT Przysięga wojskowa w 2 LBOT

10 grudnia br. o godz. 12.00 na Placu Chopina w Puławach odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy-ochotników 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy rezerwy 32 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Ceremonia będzie połączona z innym, ważnym wydarzeniem – promocją na stopień podoficerski żołnierzy OT, którzy właśnie ukończyli kolejną edycję kursu „Sonda”.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego.

Dobiega końca ósme w tym roku szkolenie podstawowe lubelskich Terytorialsów. Od 25 listopada ponad sześćdziesięciu ochotników próbowało swoich sił na intensywnym, szesnastodniowym szkoleniu podstawowym. Przed nimi jeszcze tzw. pętla taktyczna, czyli egzamin sprawdzający zdobyte umiejętności. Ukoronowaniem tych wysiłków będzie uroczysta przysięga wojskowa w Puławach – mówi por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Ceremonie poprzedzi Msza Święta w intencji żołnierzy, która zostanie odprawiona w Kościele Matki Bożej Różańcowej, przy ul. Lubelskiej 2a w Puławach. Po mszy nastąpi przemarsz wojska na miejsce uroczystość, która rozpocznie się o godz. 12.00 i zakończy defiladą wojskową około godz.13.00.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego.

Podczas ceremonii będzie miało miejsce inne, równie ważne wydarzenie dla lubelskich Terytorialsów. Szeregowi żołnierze OT, którzy ukończyli właśnie dziewiątą edycję kursu „Sonda”, którego celem jest pozyskanie i odpowiednie wyszkolenie kadry podoficerskiej w WOT, odbiorą promocje na stopień kaprala – dodaje por. M. Gaborek.

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. Wojska Obrony Terytorialnej budowane są na fundamencie ochotników, stanowiących 90% stanu osobowego formacji. Ochotnicy są swoistą mieszanką doświadczeń, kompetencji oraz zainteresowań. Wśród żołnierzy WOT można spotkać przedstawicieli praktycznie wszystkich zawodów i grup społecznych. Poświęcają oni swój czas, by uczyć się, jak bronić Ojczyzny, swego domu i jak być pomocnym ramieniem dla społeczności, z której się wywodzą.

Osoby zainteresowane terytorialną służbą wojskową zapraszamy w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Informacji na temat rekrutacji oraz służby w WOT można uzyskać na kilka sposobów: kontaktując się z rekruterem 2 LBOT poprzez stronę internetową https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/, ze strony https://www.zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800-696-077.