Ranni żołnierze z Ukrainy hospitalizowaniu w lubelskich szpitalach

2022-07-20 10:56
szpital
Autor: Getty Images

Pociąg humanitarny z 32 żołnierzami rannymi na wojnie w Ukrainie przyjechał do Lublina. Poszkodowani są teraz leczeni w kilku lubelskich szpitalach.

Ranni przebywają m. in na dwóch oddziałach SPSK 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie.

Do naszego szpitala przetransportowano 3 rannych żołnierzy z Ukrainy. Pacjenci ci wymagają długotrwałego i wysokospecjalistycznego leczenia oraz rehabilitacji. Przede wszystkim mowa o urazach kończyn. Pacjenci przebywają na dwóch oddziałach: Ortopedii i Traumatologii oraz Ortopedii i Rehabilitacji. Po raz pierwszy pod opiekę medyczną przyjęliśmy ukraińskich żołnierzy. Nasz szpital od samego początku wojny deklaruje pomoc wszystkim ofiarom wojny za wschodnia granica naszego kraju. Od pierwszych dni konfliktu zbrojnego w Ukrainie udzieliliśmy pomocy blisko 300 uchodźcom. Zaznaczam, że obywtaeli Ukrainy obowiązują takie same kolejki do świadczeń jak obywateli Polski – wyjaśnia Alina Pospishil, rzecznik prasowy SPSK4 w Lublinie.

Oczy rannych w wybuchach ratowali już wcześniej okuliści z kliniki SPSK 1 przy ul. Chmielnej. Z pomocy lubelskich położników korzystały także ukraińskie kobiety, które uciekając przed wojną rodziły w Polsce dzieci.