Rektor KUL: nowy przewodniczący Episkopatu będzie działać strategicznie

2024-03-14 12:21
abp. Tadeusz Wojda - nowym przewodniczącym KEP
Autor: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II abp. Tadeusz Wojda - nowym przewodniczącym KEP

Sytuacja geopolityczna, przemiany społeczne, zmiany klimatyczne i gospodarcze, rozwój nowych technologii, wymagają zdecydowanych strategicznych działań, dalekowzroczności, ale także rozwagi, odpowiedzialności oraz wierności Ewangelii - podkreśla rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski, odnosząc się do wyboru abp. Tadeusza Wojdy na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W liście gratulacyjnym skierowanym do abp. Wojdy rektor KUL zaznacza, że przyjmuje jego wybór z radością i nadzieją. „Jestem świadomy ogromu wyzwań, które stają przed Księdzem Arcybiskupem, a związane są z obecną sytuacją Kościoła w świecie i Polsce” - dodaje.

Ks. prof. Kalinowski podkreśla, że dotychczasowa działalność, doświadczenie i zaangażowanie nowego przewodniczącego Episkopatu gwarantują odpowiednią metodologię prac KEP i „nadawanie kierunku Kościołowi w Polsce, w jedności z Ojcem Świętym Franciszkiem i całym Kościołem powszechnym”.

„Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zapewnia Księdza Arcybiskupa o swoim wsparciu i gotowości udostępnienia swoich zasobów i możliwości, które wynikają z wiedzy, doświadczenia i różnorodności naszej społeczności akademickiej” - zapewnił rektor KUL.

Z radością i nadzieją przyjąłem informację o wyborze Ekscelencji na zaszczytną i ważną funkcję Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jestem świadomy ogromu wyzwań, które stają przed Księdzem Arcybiskupem, a związane są z obecną sytuacją Kościoła w świecie i Polsce. Sytuacja geopolityczna, przemiany społeczne, zmiany klimatyczne i gospodarcze, rozwój nowych technologii, wymagają zdecydowanych strategicznych działań, dalekowzroczności, ale także rozwagi, odpowiedzialności oraz wierności Ewangelii. Dotychczasowa działalność Ekscelencji gwarantuje taką metodologię nie tylko w kreowaniu prac Konferencji Episkopatu Polski, ale także nadawanie kierunku Kościołowi w Polsce, w jedności z Ojcem Świętym Franciszkiem i całym Kościołem powszechnym. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zapewnia Księdza Arcybiskupa o swoim wsparciu i gotowości udostępnienia swoich zasobów i możliwości, które wynikają z wiedzy, doświadczenia i różnorodności naszej społeczności akademickiej - napisał Rektor KUL.

Ks. prof. Kalinowski podziękował także metropolicie poznańskiemu abp. Stanisławowi Gądeckiemu za dziesięcioletnią pracę na czele KEP. 

Przez dwie kadencje przewodniczącym KEP był abp Stanisław Gądecki. Podczas 397. Zebrania Plenarnego Episkopatu duchowny wyraził wdzięczność wszystkim „z którymi Pan Bóg pozwolił mu się spotkać i doświadczyć z ich strony zrozumienia”. Mówił również o najtrudniejszych i najradośniejszych wydarzeniach mijającego dziesięciolecia. To m.in. wojna w Ukrainie, pandemia, spotkania z ofiarami pedofilii, czarne marsze. Do tych dobrych abp Gądecki zaliczył przyjęcie uchodźców ukraińskich i pomoc Polski dla Ukrainy, zakaz eutanazji eugenicznej, ustanowienie  Dnia Judaizmu.

Źródło: ANMiK KUL