Lubelskie świątynie z relikwiami patrona zakochanych

2023-02-14 10:33
Kościół św. Mikołaja w Lublinie
Autor: ZS Kościół św. Mikołaja w Lublinie z relikwiami św. Walentego

Święty Walenty jest patronem miłości. W Lublinie jego relikwie można odnaleźć w kościele na wzgórzu Czwartek, w kościele pod wezwaniem Nawrócenia Świętego Pawła oraz w Archikatedrze Lubelskiej.

Relikwie Świętego Walentego znajdują się w skarbcu Archikatedry Lubelskiej. Są one na wystawie, w przepięknym relikwiarzu. To relikwie pierwszego stopnia, kość z czaszki świętego. Relikwie prawdopodobnie dotarły do Lublina w XVII wieku, przywiezione przez jezuitów, na samym początku, po wybudowaniu kościoła.

W kościele p.w. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie znajduje się zabytkowy obraz, ołtarz i relikwiarz św. Walentego. Relikwie świętego Walentego sprowadzili do Lublina ojcowie bernardyni, którzy w XV wieku założyli klasztor w miejscu dzisiejszego kościoła Nawrócenia św. Pawła. Szczątki św. Walentego umieszczone są w jednym z bocznych ołtarzy w przezroczystej trumnie. Są tam duże fragment czaszki oraz kości. W każdym miesiącu, czternastego dnia odbywa się tu specjalne nabożeństwo.

Do kościoła świętego Mikołaja relikwie sprowadził z Rzymu w XVII wieku pierwszy proboszcz parafii, ksiądz Walenty Turobojski, który prawdopodobnie chciał mieć swojego świętego imiennika w Lublinie.

W kościele św. Mikołaja tradycją od wielu lat są także nabożeństwa ku czci św. Walentego ze specjalną oprawą muzyczną. Msza święta w intencji miłości odbędzie się we wtorek 14 lutego o godzinie 18.00.

Święty Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Rzymie. Wspomnienie świętego przypada w rocznicę jego egzekucji czyli 14 lutego.

Święty Walenty jest nie tylko patronem zakochanych, narzeczonych, małżonków, ale również chorych. Jego wstawiennictwo uczy ludzi jak kochać czystą miłością, wspiera rodziny przeżywające kryzysy małżeńskie, pomaga cierpiącym w chorobach. W ikonografii przedstawiany jest jako kapłan w ornacie, z kielichem w lewej ręce, a z mieczem w prawej, także w stroju biskupa uzdrawiającego chłopca z padaczki.

Najważniejszym miejscem kultu świętego Walentego jest bazylika jego imienia we włoskim mieście Terni, gdzie patron zakochanych został pochowany. Święty Jan Paweł II podczas wizyty w bazylice w Terni wypowiedział słowa, które zostały wyryte na płycie przy grobie świętego: „Miłość zwycięża, znosi granice, przełamuje bariery między ludźmi. Miłość stwarza nowe społeczeństwo”. W niedzielę po wspomnieniu św. Walentego w tym kościele odbywa się również Święto Zaręczyn.