Rusza kolejna edycja akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

2023-12-02 20:52
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - świece Caritas
Autor: Caritas Archidiecezji Lubelskiej Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - świece Caritas

Jest jedną z najdłużej trwających i najbardziej znanych akcji w Polsce. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i Świeca Caritas od 30 lat tworzy polską Wigilię. Co roku Caritas diecezjalne rozprowadzają miliony świec, dzięki którym dzieciom z rodzin ubogich zapewnione zostaną posiłki, wyjazdy wakacyjne, stypendia czy leczenie.

Trzy dekady temu Caritas Polska zainaugurowała Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – jedną z najdłużej trwających i najbardziej znanych akcji. Jej nieodłącznym elementem jest Świeca Caritas, dzięki której zbierane są środki na pomoc dzieciom. Akcji towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską Wigilię”. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (WDPD) połączone jest z rozprowadzaniem w czasie Adwentu Świecy Caritas, która w ciągu lat stała się rozpoznawalnym symbolem polskiej Wigilii. Znakiem obecności nowo narodzonego Chrystusa przypominającym o tym, by w naszych sercach znalazło się miejsce dla potrzebujących.

Co roku Caritas diecezjalne rozprowadzają miliony świec, dzięki którym dzieciom z rodzin ubogich może zapewnić posiłki, wyjazdy wakacyjne, stypendia, leczenie czy rehabilitację (w tym roku Caritas przygotowała 1,5 mln świec, które rozprowadzane są w parafiach w całej Polsce). Świece różnią się grafiką kolorem, kształtem i wielkością, ale ich przekaz zawsze jest ten sam. To piękna świąteczna tradycja, ponieważ świeca Caritas to nie tylko płomień na wigilijnym stole, ale przede wszystkim realna pomoc potrzebującym i uwrażliwienie na potrzeby innych. Dodatkowo, w tym roku 10 gr. z dystrybucji każdej świecy zostanie przekazane na wsparcie w dożywianiu dzieci w krajach Afryki Subsaharyjskiej.

Wyprodukowanie jednej świecy Caritas trwa od 30 sekund do minuty. W ciągu roku, na potrzeby akcji, produkowanych jest od 1,2 do 1,5 mln świec.

- Zużywamy na nie około 350 ton parafiny —zdradza Marek Pestka z zakładu produkującego świece w Chojnicach. — Wykonujemy świece w pięciu kolorach. Pierwszy to świeca klasyczna biała, jest też świeca w kolorze écru, zielona, czerwona i granatowa — dodaje pan Marek.

Każda świeca, którą zapalamy na świątecznym stole, to konkretne wsparcie dla najmłodszych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Od pierwszej niedzieli Adwentu świece można nabyć w swojej parafii – to najbardziej tradycyjna forma zakupu. Natomiast są one dostępne także w siedzibie Caritas przy al. Unii Lubelskiej 15 w Lublinie ( od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00).