Sandały czy adidasy? Czyli: „co szafa wyrzuci”. Każdy pielgrzym ma swój sposób na pątniczy szlak!

2022-08-09 10:57

Pokonują codziennie od 25 do 40 kilometrów dziennie. Idą po asfalcie, drogach polnych, łąkach, a czasami i ścierniskach...Z całej Polski na Jasną Górę pielgrzymują pątnicy. Jeden z najważniejszych elementów tego szlaku to wygodne buty: sandały, adidasy, buty trekkingowe.

Pielgrzymi z 44. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę mają swoje sposoby na to, aby z jak najmniejsza ilością odcisków przejść ponad 320 kilometrów. Od pierwszego dnia, gdy wyruszyli na szlak pogoda jest aż nazbyt łaskawa. Upał. Temperatura przekraczająca 28-30 stopni Celsjusza, do tego rozgrzany asfalt i mała ilość cienia są czynnikami, które doprowadzają do szybszego zgrzania organizmu, a co za tym idzie także pocenia się. O poparzenia od słońca i odciski na stopach w takich sytuacjach nie jest trudno. Każdy pielgrzym w bardzo przemyślany sposób wybierał odpowiednie obuwie na 12-dniowy szlak pielgrzymkowy.

Tylko i wyłącznie sandały. Przez kilka dni przed pielgrzymką uskuteczniała długie i dosyć szybkie spacery, aby je rozchodzić. Ale sandały same z sie4bie są bardzo wygodne. Plusy sandałów to to, że są przewiewna, a zatem noga się tak bardzo nie poci w tym bucie. Polecam sandały bez skarpetek, jest zdecydowanie wygodniej – mówi Dominika z KSM Misericordia, która idzie w połączonej grupie 1, 2 i 4.

Minusy sandałów to wpadające kamienie, szybko brudząca się stopa czy ewentualne ryzyko skaleczenia stopy jeśli źle staniemy nogą.

Jeśli kamyk wpadnie to i wypadnie. A że się stopa ubrudzi? To jest pielgrzymka. Przetrze się mokra chusteczką, a wieczorem się obmyje nogi. Coś za coś, ale warto – dodaje z uśmiechem Dominika.

Nie brakuje na szlaku pątniczym także zwolenników butów krytych: adidasów, trampek czy butów sportowych z usztywniona kostką. Jedne na rzepy, inne sznurowane… a jeszcze inne po prostu wsuwane na stopę.

Adidasy są ok. Zdecydowałem się na nie, gdyż po pierwsze w sandałach bym nierówno opalił stopy, zatem wolę mieć w ogóle nie opalone niż w łaty. A po drugie – w krytym obuwiu sportowym jest mniejsza szansa nabawienia się odcisków. W adidasach też stopa oddycha, a jak się zgrzeje..to można na postoju ją przewietrzyć. Dodatkowo w adidasach mniejsza szansa, że się but rozpadnie no i skarpetki wkładam jakie szafa wyrzuci… Nie wybieram jakiś specjalnych, jakie mam – takie nakładam i idziemy dalej – mówi z uśmiechem Antoni z parafii bł. Piotra Jerzego Frassatiego, który na pielgrzymce jest także porządkowym.

44. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę to 12. dni na szlaku pątniczym i ok. 320 kilometrów. Pątnicy przez Obraz MB Jasnogórskiej dotrą 14 sierpnia przed południem. Msza Święta na Wałach Jasnogórskich jest planowana na godzinę 13.