Spacer z Bolesławem Prusem po nałęczowskich alejkach

2024-05-16 15:11
XXIII majówka z Bolesławem Prusem w Nałęczowie
Autor: Muzeum Narodowe w Lublinie XXIII majówka z Bolesławem Prusem w Nałęczowie

Muzeum Narodowe w Lublinie, filia Muzeum Bolesława Prusa wraz z Towarzystwem Przyjaciół Nałęczowa organizuje XXIII Majówkę z Panem Prusem.

Uczestnicy Majówki z Panem Prusem wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, zespołami tańca i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku. Występom artystów towarzyszą warsztaty oraz kiermasz produktów tradycyjnych i lokalnych. Pan Prus rozdaje cukierki, rozmawia z gośćmi, chętnie ustawia się do pamiątkowych zdjęć, uczestniczy w spacerze, podczas którego na nowo jest odkrywany literacki urok Nałęczowa.

W programie wydarzenia organizatorzy zaplanowali koncert, spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej, występy uczniów nałęczowskich szkół. Nie zabraknie tradycyjnego spaceru Pana Prusa po Nałęczowie i Parku Zdrojowym. W tym roku Bolesławowi Prusowi będzie towarzyszył Stefan Żeromski - filia Muzeum Stefana Żeromskiego obchodzi 160-lecie narodzin Patrona, dlatego organizatorzy zaprosili autora „Ludzi bezdomnych" na majowe święto. Panowie spotkają się w Parku Zdrojowym w Nałęczowie, a potem będą z uczestniczyć w kolejnych wydarzeniach zaplanowanych w siedzibie muzeum.

Bolesław Prus zmarł 19 maja 1912 roku - choć radosny charakter Majówki nie sprzyja żałobnym tonom, o rocznicy śmierci pisarza organizatorzy wydarzenia wspomną podczas składania kwiatów pod pomnikiem Prusa w Parku Zdrojowym. Pomysłodawczynią Majówek, z których pierwsza odbyła się w 2000 roku, była pani Halina Bukowska, wieloletni kustosz Muzeum. Celem Majówki jest integrowanie lokalnej społeczności oraz promowanie Muzeum Bolesława Prusa wśród kuracjuszy i turystów.