Sport i patriotyzm. 5 marca Bieg Tropem Wilczym

2023-02-27 22:10
maraton.lublin.eu
Autor: maraton.lublin.eu

Symboliczne 1963 metry nawiązują do daty schwytania i śmierci ​Józefa Franczaka "Lalka", ostatniego z Żołnierzy Wyklętych. Po raz 9-ty zawody odbędą się w Lublinie.

- Zawody po raz pierwszy odbędą się w Parku Ludowym. Zmieniliśmy miejsce odbywania biegu, ponieważ mamy tam atestowaną trasę. Posiada ona atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. To ukłon dla tych, którzy regularnie biegają i mogą sprawdzić swoją formę - mówi Piotr Kitliński, jeden z organizatorów.

Zawody zawsze odbywają się w okolicach 1 marca, kiedy przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - To jest bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Do wyboru są dwa dystanse. To 5 kilometrów i 1963 metry - jest to data schwytania i zamordowania ostatniego z Żołnierzy Wyklętych. Zapisy trwają, mamy przygotowanych 400 pakietów. Każda osoba zgłaszająca się musi w formularzu zaznaczyć jaki dystans wybiera. Bieg na krótszym dystansie zaczyna się o 12, ten na 5 kilometrów rusza o 12:30 - dodaje Piotr Kitliński.

Limit czasu na pokonanie trasy 1963 m wynosi 20 minut, a 5 km – 60 minut. Uczestnikiem może zostać osoba, która ukończyła 14 rok życia. Uczestnicy otrzymają pamiątkowy medal oraz koszulkę z wizerunkiem „Żołnierza Wyklętego”. Więcej informacji na stronie maraton.lublin.eu