Światowy Tydzień Jaskry – ruszają darmowe badania diagnostyczne!

2023-03-10 12:28
Polscy okuliści contra jaskra
Autor: Polskie Towarzystwo Okulistyczne Polscy okuliści contra jaskra

Już od najbliższej niedzieli 12. marca w wybranych placówkach w województwie lubelskim bezpłatnie i bez skierowania można będzie zbadać się w kierunku jaskry – drugiej co po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Badania realizowane będą w wybranych gabinetach i klinikach.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała jaskrę za chorobę cywilizacyjną. Na świecie cierpi na nią około 68 mln osób, z czego 7 mln z nich jest niewidoma. W Polsce problem jaskry może dotyczyć ok. 800 tys. do 1 mln osób. Szacuje się, że nawet połowa chorujących nie została do tej pory zdiagnozowana (dane GUS mówią o ok. 420 tys. zdiagnozowanych przypadków jaskry w Polsce u osób powyżej 15 r.ż.). Osoby te, nie wiedzą, że chorują i powoli ślepną… Powodem jest bezobjawowy przebieg choroby i niska świadomość społeczna. Polacy zbyt rzadko poddają się badaniom okulistycznym, a jaskra w 90% przypadków przebiega bez widocznych dolegliwości. Co więcej zachorować może każdy, bez względu na wiek. W pierwszym okresie jaskra nie daje objawów, niszczy jednak nerw wzrokowy. Gdy pacjent zauważa, że gorzej widzi, uszkodzenie nerwu wzrokowego przekracza już 60 proc. Pozostaje wówczas tylko 40 proc. nerwu, który musimy chronić i leczyć. Jeśli jaskrę wykryje się wcześnie, wówczas leczenie oparte jest głównie na podawaniu kropli do oczu. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby leczenie jest trudniejsze, rokowania gorsze, a ryzyko ostatecznej utraty widzenia znacznie większe. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe w tym kierunku.

W odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa – już siódmy raz w Polsce odbędzie się akcja „Polscy okuliści kontra jaskra”. To inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, która trwa nieprzerwanie od 2017 roku. W ramach poprzednich akcji przebadano już 13 000 osób z czego aż 40% z nich skierowano do dalszej diagnozy. W zeszłym roku udział w akcji wzięło 65 gabinetów okulistycznych w całej Polsce dając szansę niemal 3000 pacjentów na przebadanie się i wczesne wykrycie choroby. W ramach tegorocznej VII edycji akcji wykonywane są badania, w których skład wchodzą: badania budowy dna oka, grubości rogówki i ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wywiad lekarski. Akcja realizowana jest blisko 40 miastach w 14 województwach.

O zdrowie swoich oczu powinny zatroszczyć się przede wszystkim osoby: powyżej 40. roku życia; cierpiące na choroby kardiologiczne; zmagające się z zaburzenia krążenia obwodowego; żyjące w ciągłym stresie; borykające się z bólami głowy oraz pacjenci, w rodzinie których były przypadki zachorowania na jaskrę. Należy jednak pamiętać, że zachorować może każdy, bez względu na wiek, czy płeć. Dlatego każdy powinien raz na dwa lata przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 12 miesięcy.

Pełna lista placówek dostępna jest na stronie www.tydzienjaskry.pl/lista-gabinetow. Badania potrwają do soboty 18. marca.