Świdnik Air Festival gotowy do startu

Świdnik Air Festival - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Świdnik Air Festival - plakat wydarzenia

To będzie największe wydarzenie lotnicze na Lubelszczyźnie i w tej części Polski. W Świdniku odbędzie się trzecia edycja Air Festiwalu. Pojawią się liczne pokazy, najlepsi piloci i wyjątkowe samoloty. Impreza odbędzie się na początku czerwca i wraca po długiej przerwie.

Pokazy lotnicze, odbędą się 4 czerwca na lotnisku trawiastym przy ul. Sportowej w Świdniku. Wśród lotniczych gwiazd pojawią się m.in.: Łukasz Czepiela, Fundacja Eskadra z samolotami odrzutowymi Lim2 i SBLim-2, Retro Sky Team, Jurgis Kairys, Bolkow, Marek Choim, aeroSPARX, Flying Dragon Team, „Wiedeńczyk”, Iskry, Firebirds.

- Lotnictwo od zawsze stanowiło jeden z fundamentów tożsamości naszego miasta. To dla nas ważne, żeby przypominać o nim w sposób nowoczesny i atrakcyjny – mówi burmistrz Waldemar Jakson. – Staramy się, żeby tegoroczne lotnicze święto było co najmniej tak dobre jak poprzednie. Świdnik Air Festival to wydarzenie podczas którego zobaczymy najlepszych pilotów z Polski i świata, nie zabraknie też lokalnych akcentów, takich jak replika przedwojennej konstrukcji RWD8 czy AN-2, potocznie zwany „Antkiem”.

Organizatorzy ujawnili kilka lotniczych załóg, które wystąpią podczas czerwcowych pokazów.

- Jestem przekonany, że fani lotnictwa docenią program tegorocznych pokazów - mówi dyrektor pokazów lotniczych Maciej Madej i dodaje - Fundacja Eskadra zaprezentuje samoloty odrzutowe Lim-2 i SBLim-2, za których sterami usiądą Bartłomiej Maciejczyk i Mateusz Strama. Wszystkich, którzy widzieli bilbordy nie zdziwi obecność Łukasza Czepieli, wykona akrobację na samolocie Edge540. Niewątpliwą ciekawostką będzie pokaz słowackiej grupy Retro Sky Team, która zaprezentuje rekonstrukcję bitwę powietrzną z czasów II wojny światowej. Na świdnickim niebie pojawi się też legenda akrobacji lotniczej – litewski pilot Jurgis Kayris na SU-31. Publiczności nie pozwolimy odpocząć nawet na chwilę, na niebie pojawi się wiele maszyn, m.in. odrzutowe Iskry, grupa akrobacyjna Firebirds, historyczny „Wiedeńczyk”, a finałem naszych pokazów będzie pokaz nocny w wykonaniu Marka Choima na samolocie Extra-330sc, formację AeroSparx i Flying Dragon Team świdnickie niebo rozświetli też śmigłowiec Bolkow z dużą ilością pirotechniki.

Na terenie imprezy 4 czerwca  obecnie będzie także Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji.

Świdnik Air Festiwal to wiele godzin lotniczych akrobacji, najlepsi piloci, ale też wystawy samolotów i sprzętu wojskowego. Obecność wojska przyjmie formułę stoisk informacyjno-promocyjno-rekrutacyjny, gdzie będzie można będzie zapoznać się z nowoczesnym sprzętem wojskowym, porozmawiać z operatorami sprzętu i rekruterami oraz poznać ofertę wojska, która jest niezwykle bogata i atrakcyjna. A co najważniejsze, poprzez złożenie wniosku zgłosić się do wybranej przez siebie ochotniczej formy pełnienie służby. Dla naszych rekruterów to idealna okazja, aby szczegółowo zaprezentować ofertę Wojska Polskiego i pokazać, że Wojsko Polskie to naprawdę doby kierunek i doskonała forma realizacji planów na życie – mówi płk Jerzy Flis – Szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Organizacja pokazów to też duże wyzwanie organizacyjne dla całego miasta.

Liczymy, że przyjedzie do nas kilka tysięcy osób spoza Świdnika. Od 2019 r. przybyło nam parkingów, jak choćby ten przy dworcu przesiadkowym czy Parku Avia. Przy spodziewanej frekwencji mieszkańców będziemy zachęcali, żeby zamiast samochodu wybrali niedzielny spacer. Podobnie jak w poprzednich latach zadbamy też o zwiększenie kursów komunikacji miejskiej – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Miasta Świdnik.

Świdnik Air Festival odbędzie się na lotnisku trawiastym w niedzielę 4 czerwca. Pokazy potrwają od godziny 12.00 do 22.00. Bilety są już dostępne w kasie Kina Lot oraz poprzez stronę wydarzenia: air-festival.swidnik.pl