Święto zabytku w Muzeum Wsi Lubelskiej

2023-11-16 20:36
Święto zabytku -  plakat wydarzenia
Autor: Muzeum Wsi Lubelskiej Święto zabytku - plakat wydarzenia

Wydarzenie przybliży historię 250 - letniej chałupy z Tarnogóry. Uczestnicy poznają wnętrza i obejście chałupy oraz codzienne życie jej właścicieli. W programie zaplanowano także koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnogóry, wernisaż wystawy malarskiej i pokaz pracy szewca.

Tegoroczne „Święto zabytku” w Muzeum Wsi Lubelskiej dedykowane jest  Chałupie z Tarnogóry, która jest najstarszym obiektem w sektorze Wyżyny Lubelskiej, datowanym na 1773 rok. „250-lat Chałupy z Tarnogóry” zaplanowane zostało na 19 listopada 2023 r., a towarzyszyć mu będzie wernisaż wystawy „Tarnogóra w akwareli współczesnej”, jako zakończenie pleneru malarskiego odbywającego się w dniach 17-19.11 w Muzeum Wsi Lubelskiej.

W ramach wydarzenia odbędzie się zwiedzanie wnętrza i obejścia chałupy wraz z prezentacją warsztatu szewskiego oraz koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnogóry, która w 2024 roku będzie obchodziła swoje stulecie. Planowane jest także spotkanie w muzealnym obiekcie – Ratuszu z Głuska, na które zaproszeni są przedstawicieli miejscowości Tarnogóra. Zaprezentowana będzie dokumentacja archiwalnych zasobów Muzeum Wsi Lubelskiej związanych z Chałupą z Tarnogóry oraz rodziną Orkiszewskich – jej ostatnich właścicieli. Wydarzenie będzie znakomitą okazją do poznania historii obiektu i związanych z nim osób.

Plan wydarzenia: 

10.00 – inauguracja przed Chałupą z Tarnogóry w sektorze Wyżyny Lubelskiej z uroczystym ogłoszeniem sołtysa Tarnogóry.

10.15 – zwiedzanie wnętrza i obejścia zabytku.

10.30 – przedstawienie rzemiosła szewskiego na Lubelszczyźnie w okresie międzywojennym i pokaz warsztatu szewskiego.

11.00 – koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnogóry pod remizą z Wilkowa w sektorze małomiasteczkowym.

11.20 – przejście do Ratusza z Głuska.

11.30 – prezentacja historii Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnogóry w holu Ratusza.

12.00 – wernisaż wystawy malarskiej „Tarnogóra w akwareli współczesnej”.

12.30 – prezentacja materiałów archiwalnych ze zbiorów MWL, spotkanie z przedstawicielami lokalnych organizacji i społeczności z miejscowości         Tarnogóra i Gminy Izbica.

15.00 – zakończenie wydarzenia.

Dodatkowe informacje są na stronie Muzeum Wsi Lubelskiej: skansen.lublin.pl