Święty Józef – patron Kościoła

Dzisiaj Kościół obchodzi uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – patrona Kościoła.
W Ewangeliach, które poświęcają św. Józefowi 26 wierszy jego imię pojawia się zaledwie 14 razy. Nie odnotowano żadnego słowa, które byłoby przez niego wypowiedziane, dlatego w teologii określa się go często mianem człowieka, który przemawiał czynami, a jego prawe i sprawiedliwe postępowanie stawiane jest za wzór.
Św. Józef był prawdziwą głową Świętej Rodziny. Choć pochodził z królewskiego rodu Dawida, był zwyczajnym rzemieślnikiem, który utrzymywał siebie i swoich bliskich z ciężkiej fizycznej pracy w drewnie czy też kamieniu. Św. Józef był opiekunem i wychowawcą Jezusa. Obecnie jest opiekunem – patronem Kościoła powszechnego.
„Wiara karmiąca się modlitwą – oto najcenniejszy skarb, jaki przekazuje nam św. Józef. Jego śladem poszły pokolenia ojców, którzy dzięki przykładowi prostego i pracowitego życia zaszczepili w duszach swych dzieci nieocenioną wartość wiary, bez której wszelkie inne dobro narażone jest na ryzyko. Już teraz pragnę gorąco zapewnić o mojej szczególnej modlitwie wszystkich ojców w dniu ich święta; proszę Boga, aby odznaczali się oni głębokim życiem wewnętrznym, dzięki czemu będą mogli przykładnie wypełniać swą misję w rodzinie i społeczeństwie” – tak o świętym Józefie mówił św. Jan Paweł II w czasie Rozważań przed modlitwą „Anioł Pański” 17 marca 2002 roku.
W ikonografii św. Józef przedstawiany jest z Dziecięciem Jezus na ręku, z lilią w dłoni. Jego atrybutami są m. in. narzędzia ciesielskie: piła, siekiera, warsztat stolarski; bukłak na wodę, kij wędrowca, kwitnąca różdżka (Jessego), miska z kaszą, lampa, winorośl.
Główne uroczystości odpustowe w Archidiecezji lubelskiej odbędą się dzisiaj o godz 18.00 w parafii pw. Św. Józefa w Lublinie przy ul. Filaretów.