Teatr Andersena w Lublinie ma kolejne propozycje dla widzów

2022-01-14 15:53
Scena ze spektaklu Proszę Słonia
Autor: Teatr Andersena Scena ze spektaklu "Proszę Słonia" reż. Arkadiusz Klucznik

Będą sprawdzone tytuły, warsztaty i mnóstwo działań edukacyjnych. Teatr Andersena w Lublinie przygotował w tym roku wiele wydarzeń i spektakli. Na scenę powróci "Bucik Kopciuszka", "Szewczyk Dratewka" czy "Pchła Szachrajka". W marcu widzowie zobaczą premierowe przedstawienie - "Drzewo życzeń".

Rok 2021 zdecydowanie należał w Teatrze Andersena do Pippi Långstrump. Najpierw długo wyczekiwana premiera, która w końcu doczekała się realizacji w maju, następnie były aż 43 prezentacje spektaklu! Pippi rozśmieszała, wzruszała również ostatniego dnia tego roku, w wieczór sylwestrowy. Cała sala nuciła wpadającą w ucho pieśń  Ja jestem Pippi Långstrump hula hop hula hej hulahopsasa! Ja jestem Pippi Långstrump tu mieszkam właśnie ja! Spektakl Pippi Långstrump Astrid Lidgren, w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego, powróci na scenę w czerwcu 2022. A co jeszcze będzie można obejrzeć na scenie teatru?

Wiosną zaplanowano kolejną premierę w teatrze. Będzie to "Drzewo życzeń" na podstawie bestselerowej książki Katherine Applegate w tłumaczeniu Marii Glasenapp, adaptacji i reżyserii Mateusza Przyłęckiego. Spektakl opowiada historię imigrantów: Samar i jej rodziny, którzy przyjeżdżają do małego miasteczka w Ameryce i wynajmują tam dom. Niestety nie wszyscy przyjmują ich z otwartymi ramionami. Część mieszkańców nie chce, żeby w ich miasteczku mieszkali przybysze z innego kraju. Samar czuje się samotna. Jej największym marzeniem jest mieć przyjaciela. Mądra, wzruszająca historia o sile przyjaźni, która pomaga zwyciężać swoje lęki i uprzedzenia oraz o tym, że warto być otwartym na innych - nie tylko na mieszkańców innego kraju, ale również na rośliny i zwierzęta, od których możemy się wiele nauczyć. Premiera już w marcu.

W klasycznym repertuarze teatru, po raz kolejny zobaczymy znane i lubiane spektakle dla najmłodszych dzieci Bucik Kopciuszka, w reżyserii Katarzyny Kawalec; Pyza na polskich dróżkach w reżyserii Daniela Arbaczewskiego i Szewczyk Dratewka - bajka do zjedzenia, w reżyserii zespołu aktorskiego w składzie: Bogusław Byrski, Gabriela Jaskuła i Wioletta Tomica. Dla nieco starszych widzów przygody Proszę Słonia Ludwika Jerzego Kerna w reżyserii Arkadiusza Klucznika; kosmiczne opowieści z życia roślin i zwierząt Jędrzeja Piaskowego i Huberta Sulimy Historia naturalna czyli o niezwykłych żyjątkach; dwa spektakle w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, czyli Zwierzęta Doktora Dolittle i Muminki; spektakl na podstawie nieśmiertelnego utworu Jana Brzechwy Pchła Szachrajka w reżyserii Marka Ciunela; spektakl lalkowy z muzyką na żywo Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy w reżyserii zespołu aktorskiego w składzie: Daniel Lasecki, Kinga Matusiak - Lasecka, Natalia Sacharczuk, Katarzyna Staniewska, Łukasz Staniewski.

Teatr Andersena nie zapomina o młodzieży i dorosłych, których zaprasza na spektakl na motywach scenariusza Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego, z muzyką Zbigniewa Preisnera Podwójne życie Weroniki w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego. Sezon zakończy się muzycznie, śpiewająco i wakacyjnie spektaklem Z głową w chmurach, czyli o Żyrafie, która szukała deszczu w reżyserii Katarzyny Kawalec.

W tym sezonie Dział Edukacji Teatralnej przygotował kilka stałych propozycji dla grup zorganizowanych: Mini Akademia Andersena i Mała Akademia Andersena to cykl warsztatów dla klas wczesnoszkolnych i przedszkoli. Będą również propozycje dla tych nieco starszych widzów ze szkół podstawowych i liceów - Duża Akademia Andersena. Nie zabraknie również warsztatów teatralnych przygotowanych specjalne na ferie zimowe.

​Szczegóły wszystkich propozycji są na stronie: teatrandersena.pl