Teatr Stary w Lublinie podsumował podwójny jubileusz

Były rocznicowe koncerty, przedstawiania, a na scenie wyjątkowi goście. 225 artystów pojawiło się w ubiegłym roku podczas wielkiego świętowania w Teatrze Starym. Z okazji 10. rocznicy działalności i jednocześnie 200. lat istnienia placówka podsumowała 2022 rok.
W 2022 roku przypadały rocznice 200-lecia istnienia teatru przy Jezuickiej oraz 10-lecie wznowienia jego działalności w nowej formule. Placówka przygotowała dla widzów program specjalnych wydarzeń związanych z obchodami tych dwóch rocznic. W repertuarze pojawiły się wyjątkowe spektakle, koncerty i goście.
W czasie tego jubileuszowego roku udało się zorganizować 172 wydarzenia, które zgromadziły ponad 22 tysiące osób. Pojawiło się 24 wydarzeń dla dzieci, 41 spektakli, 24 koncertów, 6 spotkań z twórcami spektakli, 25 projekcji kinowych - wylicza Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego.
Rok jubileuszowy rozpoczął się i zamknął koncertem jazzowym oraz premierą utworu „200/10”, który na specjalne zamówienie napisał pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki. 10 grudnia wykonał go autor i orkiestra złożona ze znakomitych muzyków średniego i młodego pokolenia.
24 września 2022 roku nastąpiło uroczyste otwarcie stałej wystawy, poświęconej dwustuletniej historii budynku Teatru Starego w Lublinie. Wypełniła ona cztery kondygnacje foyer. Zespół kuratorski pracował nad nią dwa lata. Na wystawie można prześledzić kalendarium najważniejszych wydarzeń z dziejów, poznać fascynujący repertuar XIX-wiecznego teatru, dowiedzieć się, jakie sławy tu bywały. Nie zabrakło w 2022 roku także kuratorskich spotkań na nowo powstałej ekspozycji.
Kalendarz najważniejszych wydarzeń jubileuszowych w skrócie:
Z wnioskiem o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Juliuszowi Machulskiemu zwróciła się Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego w Lublinie, w związku z przypadającymi w 2022 roku obchodami 200-lecia istnienia oraz 10-lecia wznowienia działalności Teatru Starego w Lublinie. Uroczystości związane z wręczeniem Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Juliuszowi Machulskiemu – wybitnemu reżyserowi filmowemu odbyły się w Teatrze Starym 13 maja.
11 i 12 marca: „8/10” koncert jazzowy z okazji dziesięciolecia działalności Teatru Starego w nowej formule.
15-18 czerwca: 4. Festiwal Danuty Szaflarskiej Śleboda/Danutka.
18 czerwca: wielki koncert „Vivat Teatr Stary Lublin!” na Rynku Starego Miasta.
24 września: otwarcie stałej wystawy poświęconej historii Teatru przy ul. Jezuickiej.
20 października: premiera monodramu „Król Lear” z okazji dwustulecia istnienia Teatru - kolejne spektakle w dniach 21-23 października.
10 grudnia: premiera koncertu „200/10” na orkiestrę jazzową autorstwa Marcina Maseckiego.
W budynku obecnego Teatru Starego na przestrzeni dwóch stuleci prezentowane były sztuki cyrkowe, fruwały pelikany, trupy teatralne grały przedstawianie, a w działającym na przestrzeni lat kinie regularnie wyświetlane były filmy. Historię teatru i budynku przy ulicy Jezuickiej w Lublinie można poznać na specjalnej stronie: 200.teatrstary.eu, poświęconej dwóm wiekom istnienia jednej z najstarszych instytucji kultury w Polsce.