Teatr Stary w Lublinie podsumował podwójny jubileusz

2023-01-11 20:43
Karolina Rozwód - dyrektor Teatru Starego podsumowała jubileuszowe wydarzenia z 2022 roku
Autor: ZS Karolina Rozwód - dyrektor Teatru Starego podsumowała jubileuszowe wydarzenia z 2022 roku

Były rocznicowe koncerty, przedstawiania, a na scenie wyjątkowi goście. 225 artystów pojawiło się w ubiegłym roku podczas wielkiego świętowania w Teatrze Starym. Z okazji 10. rocznicy działalności i jednocześnie 200. lat istnienia placówka podsumowała 2022 rok.

W 2022 roku przypadały rocznice 200-lecia istnienia teatru przy Jezuickiej oraz 10-lecie wznowienia jego działalności w nowej formule. Placówka przygotowała dla widzów program specjalnych wydarzeń związanych z obchodami tych dwóch rocznic. W repertuarze pojawiły się wyjątkowe spektakle, koncerty i goście.

W czasie tego jubileuszowego roku udało się zorganizować 172 wydarzenia, które zgromadziły ponad 22 tysiące osób. Pojawiło się 24 wydarzeń dla dzieci, 41 spektakli, 24 koncertów, 6 spotkań z twórcami spektakli, 25 projekcji kinowych - wylicza Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego. 

Rok jubileuszowy rozpoczął się i zamknął koncertem jazzowym oraz premierą utworu „200/10”, który na specjalne zamówienie napisał pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki. 10 grudnia wykonał go autor i orkiestra złożona ze znakomitych muzyków średniego i młodego pokolenia.

24 września 2022 roku nastąpiło uroczyste otwarcie stałej wystawy, poświęconej dwustuletniej historii budynku Teatru Starego w Lublinie. Wypełniła ona cztery kondygnacje foyer. Zespół kuratorski pracował nad nią dwa lata. Na wystawie można prześledzić kalendarium najważniejszych wydarzeń z dziejów, poznać fascynujący repertuar XIX-wiecznego teatru, dowiedzieć się, jakie sławy tu bywały. Nie zabrakło w 2022 roku także kuratorskich spotkań na nowo powstałej ekspozycji.

Kalendarz najważniejszych wydarzeń jubileuszowych w skrócie:

Z wnioskiem o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Juliuszowi Machulskiemu zwróciła się Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego w Lublinie, w związku z przypadającymi w 2022 roku obchodami 200-lecia istnienia oraz 10-lecia wznowienia działalności Teatru Starego w Lublinie.  Uroczystości związane z wręczeniem Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Juliuszowi Machulskiemu – wybitnemu reżyserowi filmowemu odbyły się w Teatrze Starym 13 maja.

11 i 12 marca: „8/10” koncert jazzowy z okazji dziesięciolecia działalności Teatru Starego w nowej formule.

15-18 czerwca: 4. Festiwal Danuty Szaflarskiej Śleboda/Danutka.

18 czerwca: wielki koncert „Vivat Teatr Stary Lublin!” na Rynku Starego Miasta.

24 września: otwarcie stałej wystawy poświęconej historii Teatru przy ul. Jezuickiej.

20 października: premiera monodramu „Król Lear” z okazji dwustulecia istnienia Teatru - kolejne spektakle w dniach 21-23 października.

10 grudnia: premiera koncertu „200/10” na orkiestrę jazzową autorstwa Marcina Maseckiego.

W budynku obecnego Teatru Starego na przestrzeni dwóch stuleci prezentowane były sztuki cyrkowe, fruwały pelikany, trupy teatralne grały przedstawianie, a w działającym na przestrzeni lat kinie regularnie wyświetlane były filmy. Historię teatru i budynku przy ulicy Jezuickiej w Lublinie można poznać na specjalnej stronie: 200.teatrstary.eu, poświęconej dwóm wiekom istnienia jednej z najstarszych instytucji kultury w Polsce.