„To był jeden z takich kapłanów, którym człowiek chciał się wzorować” – zmarł ks. prał. Stanisław Dziwulski

2022-11-03 16:11
śp. ks. prał. Stanisław Dziwulski
Autor: Parafia pw. Świętego Józefa w Lublinie śp. ks. prał. Stanisław Dziwulski

Jak poinformowała parafia pw. Świętego Józefa w Lublinie: " ks. prał. Stanisław Dziwulski zmarł we pierwszy czwartek miesiąca 3 listopada 2022 we wczesnych godzinach porannych.".

W wieku 73 lat, a w 50 roku kapłaństwa zmarł ks. prał. Stanisław Dziwulski, budowniczy kościoła pw. Świętego Józefa w Lublinie i wieloletni proboszcz tej parafii. Urodził się 21 listopada 1948 r. w Załuczu-Kolonii (par. Niedrzwica Kościelna). 

Znałem go osobiście od lat osiemdziesiątych. Dzięki harcerstwo właściwie się poznaliśmy. Kiedy już był u świętego Józefa proboszczem, tam udostępniał Zawiszakom przestrzeń, w której mogliśmy się spotykać z tamtejszymi drużynami. Pamiętam go przez całe swoje kapłaństwo. Był ważną postacią dla Lublina i ważną postacią dla naszej archidiecezji. Dla mnie osobiście to jeden z takich kapłanów, którym człowiek chciał się wzorować, wiedząc, jak wiele serca wkłada w duszpasterstwo i w te dzieła budowy kościoła, w prace administracyjne. I potem nasze drogi się zeszły już tutaj w ramach dekanatu Lublin, Zachód, po sąsiedzku nasze parafie. Więc choć ksiądz prałat już nie był proboszczem, ale pozostał jako rezydent w swojej parafii, zawsze czynnie uczestniczył w życiu parafii czy dekanatu. Wiedzieliśmy, że jest chory, on tego nie ukrywał. Zresztą co chwilę informację o tym, że musi się poddać leczeniu. Ale to co dla mnie osobiście, to widzieliśmy, jak on naprawdę sobie świetnie z tym wszystkim radził. Wydawało się, że on autentycznie tą chorobę pokonał – wspomina ks. dr Krzysztof Podstawka, proboszcz parafii pw. Błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie.

Śp. ks. prał Stanisław Dziwulski był Kapelanem honorowy Ojca Świętego i Kanonikiem Honorowym Kapituły Lubelskiej, od kilku lat zmagał się z ciężką choroba nowotworowa trzustki, jednak zawsze starał się uczestniczyć w życiu duszpasterskim parafii jak i w spotkaniach kapłańskich.

Odszedł o pranku w pierwszy czwartek miesiąca. W dniu,w którym dziękujemy w Kościele Bogu za kapłaństwo, rozważamy ten sakrament, prosimy o powołania. Ksiądz Prałat odszedł w oktawie szczególnej modlitwy za zmarłych, która trwa między 1 a 8 listopada. Myślę, że ksiądz Prałat naprawdę zasłużył na to, by odejść w tak pięknym czasie. Wierzymy mocno w to. Ja wierzę w to, że Chrystus zmartwychwstał, aby Go tam przyjmuje już do chwały Nieba i pozwoli Mu tam cieszyć się tą niebiańską liturgią. Niech Pan da mu wieczny odpoczynek – dodaje ks. K. Podstawka.

Ks. prał. Stanisław Dziwulski pełnił urząd wikariusza w parafii w Siedliszczu, Józefowie Biłgorajskim, Chełmie, a także w trzech parafiach w Lublinie m.in. w Archikatedrze lubelskiej - skąd został przeniesiony na urząd proboszcza w parafii pw. Świętego Józefa w Lublinie. Zmarł w 50-tym roku kapłaństwa. Święcenia prezbiteratu otrzymał 15 czerwca 1972 r. w Lublinie.