To sport i formacja oraz dbanie o kondycję fizyczną i duchową

2023-11-28 15:52
Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Lubelskiej
Autor: lso-diecezja-lublin.pl Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Lubelskiej

Trwają Dekanalne Rozgrywki kwalifikacyjne ministrantów i lektorów w halowej piłce nożnej do XIV Finałów Mistrzostw Archidiecezji Lubelskiej o puchar Metropolity Lubelskiego.

W niemal wszystkich dekanatach trwają rozgrywki piłkarskie ministrantów i lektorów. Cele jest awans na przyszłoroczne mistrzostwa o puchar metropolity lubelskiego. Obecnie odbywają się eliminacje do turnieju finałowego. Gra w nich około półtora tysiąca chłopców, na finały pojedzie 800-900 z nich. - Jest to duża liczba ministrantów. Około 100 drużyn, może więcej, bierze udział w rozgrywkach. Na 28 dekanatów, 24 włączają się w rozgrywki. W eliminacjach wyłaniamy zwycięzców dekanatów i to oni przyjeżdżają do Lublina - mówi ksiądz Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz ministrantów i lektorów.

Sport i formacja mogą iść razem. - Sport wymaga tego, żę młody człowiek siłuje się z sobą i stawia sobie pewne wyzwania. Jest postawione na fizyczność, która przekłada się na życie duchowe. Wymaga ono również wysiłku, wyrzeczeń i stawiana sobie pewnych celów. W życiu duchowym też czasem trzeba umieć przegrywać. Wszyscy mamy swoje słabości ale uczymy się powstawać podnosić się. Można tu przypomnieć zasadę wedle której "zwycięzcą jest ten, kto walczy". Myślę, że ta zasad jest zarówno ważna w sporcie jak i w życiu duchowym, żeby się nie poddawać - dodaje ksiądz Marcin Grzesiak.

Zawody odbywają się w trzech kategoriach wiekowych. Eliminacje potrwają do końca marca 2024 roku. Mistrzostwa archidiecezji odbędą się 13 kwietnia 2024 roku. Ich zwycięzcy będą reprezentować naszą archidiecezję w turnieju finałowym. Ten zaplanowany jest na koniec czerwca przyszłego roku. Więcej informacji, w tym dokumenty potrzebne do zgłoszenia się do rozgrywek są na stronie lso-diecezja-lublin.pl