Trwa dekanalny kurs lektora 2023/2024

2023-11-20 15:55
Trwa dekanalny kurs lektora
Autor: Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Lubelskiej Trwa dekanalny kurs lektora

​To kurs dla starszych ministrantów, którzy są powołani ​do tego, aby w czasie Mszy Świętych czytać wiernym Słowo Boże. W archidiecezji lubelskiej trwa od jesieni do końca kwietnia przyszłego roku.

 - W naszej Archidiecezji organizowany jest dekanalny kurs ministranta Słowa Bożego (kurs lektorski) rozpoczynający się od października 2023 roku, a trwający do 30 kwietnia 2024 r. Jest on przeznaczony dla uczniów 7 klas szkół podstawowych oraz licealistów. Odbywać się będzie w dekanatach, prowadzony przez księży dekanalnych duszpasterzy LSO. Zgłoszenia kandydatów na lektora odbywają się bezpośrednio do danego księdza duszpasterza dekanalnego LSO – który wyznacza datę, miejsce oraz godzinę pierwszego spotkania - mówi ksiądz Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz ministrantów i lektorów.

- Ministrant Słowa Bożego to posługa w Kościele Katolickim wiążąca się z odczytywaniem podczas Mszy św. i nabożeństw czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii (tutaj wyjątek stanowią: Niedziela Palmowa i Wielki Piątek, kiedy lektor może odczytać Opis Męki Pańskiej. Jeśli nie ma kantora, lektor wykonuje (może zarówno odśpiewać, jak i odczytać) psalm responsoryjny. W czasie procesji na wejście może ponadto wnieść Księgę Ewangelii – Ewangeliarz - wyjaśnia duszpasterz LSO.

- Kurs lektorski dla ministrantów jest organizowany w Polsce przez diecezjalnych lub dekanalnych duszpasterzy służby liturgicznej, i trwa zazwyczaj około roku. Obejmuje wykłady z podstaw liturgii, biblistyki, teologii, a także warsztaty z fonetyki. Kończy się udzieleniem przez biskupa błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora, odczytanego z Agendy liturgicznej oraz wręczeniem księgi Pisma Świętego - dodaje ksiądz Marcin Grzesiak.

Zakończeniem kursu będzie uroczysta promocja do funkcji Ministranta Słowa Bożego – Lektora, udzielona przez J.E. Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika Metropolitę Lubelskiego, w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie, w Sobotę 18 maja 2024 r. o godz. 18:00.