Trwa nabór do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [AUDIO]

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła nowy rodzaj służby wojskowej – dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.
Jeszcze do niedawna osoby zainteresowane służbą w wojsku mogły np. poza studiami na wojskowej akademii czy kursem oficerskim lub podoficerskim, zgłosić się do służby przygotowawczej. To ostatnie rozwiązanie zlikwidowała jednak obowiązująca od 23 kwietnia 2022 roku ustawa o obronie Ojczyzny. Zamiast służby przygotowawczej pojawiła się nowa propozycja służby czynnej dla ochotników – dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Zgłoszenie się do niej to pierwszy krok na drodze do powołania w szeregi Wojska Polskiego.
Dla kogo jest przeznaczona ta forma służby? Wyjaśnia ppłk Piotr Szczepaniuk, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie:
– Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest służbą ochotniczą, więc dla wszelkich ochotników, którzy ukończyli 18 lat życia, mogą przystąpić do tej służby. Warunkiem są oczywiście wymogi zdrowotne i psychofizyczne. Najpierw przed przystąpieniem do rekrutacji sprawdzamy, czy osoba jest obywatelem polskim, czy ma wymagane dokumenty. Następnie kierujemy na badania do psychologa i lekarza orzecznika, żeby określić stan zdrowia na dany moment – mówi ppłk Piotr Szczepaniuk.
Aby przystąpić do rekrutacji, kandydaci muszą spełniać określone warunki. Jak podkreśla ppor. Mariusz Sawa, szef sekcji promocji i współpracy WCR w Lublinie:
– Wymogi odnośnie przyjęcia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej są określone w ustawie o obronie ojczyzny. To jest ukończone 18 lat, obywatelstwo polskie, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej oraz wykształcenie co najmniej podstawowe. Jeżeli ktoś ma większe ambicje, by zostać podoficerem lub oficerem, powinien posiadać wykształcenie średnie lub wyższe. Natomiast szczegółowe wymogi dotyczące predyspozycji fizycznych i psychicznych są określone w rozporządzeniach ministra obrony narodowej – tłumaczy ppor. Mariusz Sawa.
Tegoroczne szkolenia odbywają się według określonego harmonogramu. Najbliższy turnus rozpoczyna się 12 maja i potrwa do 7 czerwca. Szkolenie trwa 27 dni i obejmuje intensywny program przygotowujący kandydatów do przyszłej służby zawodowej.
– To szkolenie podstawowe ma przygotować młodych ludzi do tego, aby zostać w przyszłości żołnierzem zawodowym. Obejmuje ono podstawowe zasady posługiwania się bronią, podstawowe strzelania, budowanie kondycji fizycznej, naukę regulaminów, terenoznawstwa oraz innych przydatnych na polu walki umiejętności - informuje ppłk Piotr Szczepaniuk.
Wojsko oferuje ochotnikom szereg korzyści. Przede wszystkim możliwość zdobycia cennych umiejętności, a także stabilne warunki finansowe.
– Przede wszystkim nabycie umiejętności. To pierwszy kapitał, który może procentować w przyszłości. Drugi aspekt to kwestie finansowe – za każde szkolenie wojskowe ochotnik otrzymuje ekwiwalent, jest ubezpieczony i ma odpowiednie wynagrodzenie za czas szkolenia. Dodatkowo, Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa w wymiarze 27 dni otwiera różne ścieżki rozwoju w Ministerstwie Obrony Narodowej - wyjaśnia ppor. Mariusz Sawa.
Przydatne adresy i kontakty dla ochotników do służby.
- wojsko-polskie.pl – portal informacyjny;
- wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem - portal rekrutacyjny – informacyjny;
- wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/centra-rekrutacji - kontakty do Wojskowych Centrów Rekrutacji;
- zostanzolnierzem.pl – usługa dzięki, której rozpoczniesz akces do służby;
- +48 800 180 110 - infolinia dla ochotników - ogólna;
- +48 800 696 077 - infolinia dla ochotników do służby w WOT;
- rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl - portal rekrutacyjny dla ochotników do służby w WOT.
Rozmowę o trwającym naborze do DZSW przeprowadziła Małgorzata Oroń z ppłk. Piotrem Szczepaniukiem oraz ppor. Mariuszem Sawą z WCR w Lublinie. POSŁUCHAJ!