W Lublinie trwają przygotowania do Orszaku Trzech Króli

2023-12-27 15:39
Orszak Trzech Króli w Lublinie - plakat
Autor: KSM AL Orszak Trzech Króli w Lublinie - plakat

Będzie wspólne świętowanie, barwny korowód i koncert kolęd. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się 6 stycznia. To ma być radosna manifestacja wiary, upamiętniającą uroczystość Objawienia Pańskiego.

Orszak Trzech Króli – to uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej. Podczas orszaku Trzej Królowie wędrują ulicami miejscowości, wraz ze wszystkimi uczestnikami orszaku ubranymi w kolorowe stroje i korony, zmierzając do Stajenki, by pokłonić się narodzonemu Jezusowi.

Lubelski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą Świętą w Archikatedrze Lubelskiej 6 stycznia o godzinie 10.00, pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Budzika, następnie około godziny 11.00 uczestnicy Orszaku ruszą ulicami miasta, aby w ten sposób wyrazić swoją radość płynącą z Bożego Narodzenia przez wspólne śpiewanie kolęd. Orszak przejdzie ulicami miasta na Plac Zamkowy. Orszak podąży trasą: Archikatedra Lubelska – ul. Królewska – Krakowskie Przedmieście – Świętoduska – Kowalska - Plac Zamkowy. "W jasełkach leży" to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli.

Na początek Orszaku zaplanowano występ trębacza z Wieży Trynitarskiej, potem podczas przemarszu na ulicach Lublina pojawią się anioły, które będą pomagały w odnalezieniu drogi do Betlejem, będzie także Herod, który ma kusić dzieci słodyczami - zapowiadają organizatorzy Orszaku.

Organizatorem lubelskiej edycji Orszaku Trzech Króli już po raz piąty jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Każdy z uczestników Orszaku w Lublinie otrzyma kolorową papierową koronę oraz śpiewnik z kolędami.

Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek organizowanych od 2004 r. w Szkole „Żagle” Stowarzyszenia „Sternik”. W 2009 orszak wyruszył na ulice Warszawy, by w kolejnych latach zagościć w kolejnych już miastach i miejscowościach Polski, a dziś także innych państw. Orszak Trzech Króli w Lublinie zainaugurowano w 2012 roku. Pomysłodawcą lubelskich obchodów był abp Stanisław Budzik, a koordynował go Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej. Od 2020 roku lubelska edycja Orszaku koordynowana jest przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.