Upamiętnią 42. rocznicę Świdnickich Spacerów

2024-02-02 12:56
Obchody rocznicy Świdnickich Spacerów
Autor: Urząd Miasta Świdnik Obchody rocznicy Świdnickich Spacerów

Nie chcąc słuchać propagandy władz i kłamstw komunistycznych mediów mieszkańcy Świdnika wychodzili z domów i spacerowali wzdłuż dzisiejszej ulicy Niepodległości w czasie emisji "Dziennika Telewizyjnego".

Mimo, że trwały 8 dni były ewenementem na skalę całego kraju.​ - Mogę powiedzieć, że z dumą uczestniczyłem, jako licealista jak dobrze pamiętam w jednym takim spacerze. One zaczęły się na początku lutego 1982 roku z inicjatywy "Solidarności". Było to coś niesamowitego, bo na pierwszy spacer wyszło kilkadziesiąt osób, następnego dnia już kilkaset a później rozlało się to w tysiące ludzi. Gdy władze komunistyczne wprowadziły godzinę policyjną od 19 wówczas świdniczanie wychodzili o 17 kiedy był emitowany był wcześniejszy dziennik - mówi zastępca burmistrza miasta Jerzy Irsak, który jako 16-latek uczestniczył w Świdnickich Spacerach.

Na wezwanie działającej w podziemiu NSZZ „Solidarność” 5 lutego 1982 roku rozpoczęły się w Świdniku o godz. 19:30, w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego, protestacyjne spacery.Nie chcąc słuchać fałszywych informacji przekazywanych przez umundurowanych spikerów programów telewizyjnych i komentarzy rzecznika prasowego rządu, Jerzego Urbana, świdniczanie, często całymi rodzinami, wychodzili z domów i spacerowali wzdłuż ul. Sławińskiego (dzisiejszej Niepodległości). Niektórzy wystawiali w oknach telewizory i zapalali symboliczne świece czuwania.

11 lutego przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Obrony, aby ograniczyć spacery, zarządził na terenie miasta Świdnika godzinę milicyjną od godziny 19:00 do 6:00 rano, zawiesił imprezy sportowe i kulturalne, ograniczył pracę szkół do godziny 18:00, wstrzymał pracę urządzeń łączności telefonicznej, wprowadził całkowity zakaz ruchu pojazdów osobowych. Wyłączono także oświetlenie mieszkań i ulic w godzinach spacerów. Spacery były ewenementem na skalę kraju, formą happeningu organizowanego przez społeczność Świdnika w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego, który zaczynał się o godz. 19:30. Chciano w takiej formie zaprotestować przeciw kłamstwom propagandy władz i nierzetelności mediów. W związku z nasileniem się represji skierowanych przez milicję i służbę bezpieczeństwa wobec demonstrujących pokojowo świdniczan, spacery zostały zakończone 14 lutego, po apelu proboszcza miejscowej parafii, ks. Jana Hryniewicza, opiekuna „Solidarności”.

Obchody rocznicowe Świdnickich Spacerów odbędą się 6 lutego 2024 roku.

Program obchodów:

Kościół NMP Matki Kościoła

godz. 18:00 – msza święta w intencji uczestników Świdnickich Spacerów

Plac przy fontannie

godz. 19:00 – złożenie kwiatów przy pomniku Świdnickich Spacerów

godz. 19:30 – występ Jana Kondraka

godz. 19:45 – symboliczny spacer ulicą Niepodległości

Wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie wspomnieniowe z uczestnikami Świdnickich Spacerów w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku o godz. 20:00.