Uroczystości Bożego Ciała w Lublinie

2023-06-08 14:18
Uroczystości Bożego Ciała przed lubelską katedrą
Autor: ZS Uroczystości Bożego Ciała przed lubelską katedrą

Tłumy wiernych, procesja do czterech ołtarzy w centrum miasta i wspólna modlitwa. Na placu przed archikatedrą lubelską odbyły się główne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Jest jednym z najbardziej ważnych świąt w Kościele katolickim. Boże Ciało - uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu, to święto bliskości człowieka z Bogiem - mówi arcybiskup Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski, podkreśla, że najważniejszym dla nas przesłaniem tej uroczystości jest jedność.

O godz. 10.00 na Placu Katedralnym została odprawiona Msza Święta, a po niej ok. godz. 11.15 wyruszyła procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy, pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.

Uczestnicy procesji przeszli z Placu Katedralnego ulicami: Królewską, Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Bernardyńską, Plac Wolności, Wróblewskiego, Krakowskim Przedmieściem, Królewską na Plac Katedralny. Ołtarze na trasie procesji usytuowane były przy Seminarium Duchowym, przy kościele Nawrócenia św. Pawła, przy kościele Świętego Ducha oraz przy kościele św. Piotra.

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbywały się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Niesiono podczas nich krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i Polsce.