Uroczystości odpustowe w sanktuarium św. Anny w Lubartowie

2023-07-24 20:32
Uroczystości ku czci św. Anny - program
Autor: Parafia św. Anny w Lubartowie Uroczystości ku czci św. Anny w Lubartowie - program

Do sanktuarium w Lubartowie wierni pielgrzymują przez cały rok. Proszą o potomstwo i ratowanie rodziny. Uroczystości odpustowe są szczególnym czasem dla całej wspólnoty parafii oraz wszystkich chcących pomodlić się przed obrazem św. Anny.

W sanktuarium Świętej Anny w Lubartowie trwają przygotowanie do uroczystości odpustowych. Wierni odwiedzają lubartowską bazylikę przez cały rok, jednak szczególnie 26 lipca, kiedy wspominamy św Annę. Modlą się tutaj o potomstwo i jedność w rodzinie. W tym roku na uroczystościach będą też obecni goście z Ukrainy.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH:

We wtorek 25.07. o godz. 18.00 Msza św. w bazylice z procesją różańcową ulicami miasta z kopią obrazu św. Anny. Przewodniczy ks. Bp Józef Wróbel. W środę 26.07 doroczny Odpust ku czci św. Anny Patronki Rodzin. Suma o godz. 11.00 – przewodniczy i homilie wygłosi ks. Bp. Jan Sobiło pracujący w Ukrainie w diecezji charkowsko – zaporoskiej. Msze św. o godz. 7.30 dla wszystkich; o godz. 9.00 dla dzieci odprawi ks. Dyrektor Caritas ks. Wojciech Stasiewicz z Ukrainy.

Transmisje Mszy świętych z bazyliki dostępne są także online poprzez parafialną stronę: annalubartow.pl

Bazylika św. Anny w Lubartowie jest wyjątkowo pięknym kościołem barokowym. W jego wnętrzu znajduje się słynący łaskami obraz św. Anny Samotrzeciej. Obraz przedstawia Dzieciątko Jezus na kolanach babki, św. Anny - i Matkę Bożą.

W XVI wieku kult św. Anny był powszechny w całej Polsce. W Lubartowie przybrał na sile z chwilą przybycia do miasta księcia Pawła Karola Sanguszki. Od połowy XVIII wieku imię Anna było popularne i wśród właścicieli miasta, i wśród mieszczan.

Od 26 lipca 2008 kościół św. Anny w Lubartowie posiada godność bazyliki mniejszej, co zawdzięcza wieloletnim staraniom księdza prałata Andrzeja Tokarzewskiego oraz arcybiskupa Józefa Życińskiego.

źródło: Sanktuarium Świętej Anny w Lubartowie