Ustanowienie ministrantów starszych na lektorów [AUDIO]

Uroczysta promocja do funkcji Ministranta Słowa Bożego – Lektora zostanie udzielona przez Arcybiskupa Stanisława Budzika w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie 18 maja o 18:00.
Około 200 chłopców, dotąd ministrantów - wkrótce będzie mogło czytać czytania mszalne. To zwieńczenie dekanalnego kursu ministranta Słowa Bożego, czyli kursu lektorskiego, który trwa od października do kwietnia. Jest przeznaczony dla uczniów 7 klas szkół podstawowych oraz licealistów. Odbywa się w dekanatach, prowadzą go księża, dekanalni duszpasterze LSO. - Lektor, to jest taka posługa przy ołtarzu, gdzie młody mężczyzna, czytając Słowo Boże, proklamuje je tym, którzy je słuchają. Można powiedzieć, że "pomaga" głosić Słowo Boże, bo czyta lekcje. Tych chłopców na sobotniej uroczystości będzie około 200 - mówi ksiądz Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz ministrantów i lektorów.
Ministrant Słowa Bożego to posługa w Kościele Katolickim wiążąca się z odczytywaniem podczas Mszy św. i nabożeństw czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii (tutaj wyjątek stanowią: Niedziela Palmowa i Wielki Piątek, kiedy lektor może odczytać Opis Męki Pańskiej). Jeśli nie ma kantora, lektor wykonuje (może zarówno odśpiewać, jak i odczytać) psalm responsoryjny. W czasie procesji na wejście może ponadto wnieść Księgę Ewangelii – Ewangeliarz.
Kurs lektorski dla ministrantów jest organizowany w Polsce przez diecezjalnych lub dekanalnych duszpasterzy służby liturgicznej, i trwa zazwyczaj około roku. Obejmuje wykłady z podstaw liturgii, biblistyki, teologii, a także warsztaty z fonetyki. Kończy się udzieleniem przez biskupa błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora, odczytanego z Agendy liturgicznej oraz wręczeniem księgi Pisma Świętego.