W Archikatedrze Lubelskiej kończy się V Lubelska Wiosna Organowa [AUDIO]

2024-05-22 8:26
Lubelska Wiosna Organowa - plakat
Autor: mat. organizatora, Materiały prasowe Lubelska Wiosna Organowa - plakat

W czasie koncertu finałowego zaprezentuje się Chór Akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod dyrekcją Grzegorza Pecki, a przy organach będzie zasiadał Stanisław Maryjewski. Muzyczne spotkanie odbędzie się 26 maja.

Parafia Archikatedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie zaprasza na finał V Lubelskiej Wiosny Organowej. Celem całego cyklu koncertów jest przybliżenie publiczności piękna muzyki organowej w wykonaniu najlepszych artystów z Polski.

Koncert finałowy odbędzie się 26 maja. W czasie jego trwania zaprezentuje się Chór Akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod dyrekcją Grzegorza Pecki, a przy organach będzie zasiadał Stanisław Maryjewski.

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstał w 1921 r. Każdego roku daje kilkadziesiąt koncertów w Lublinie oraz w innych miastach w kraju i za granicą. Trwałym śladem jego dorobku artystycznego są wydane w Polsce, Belgii, Włoszech, Szwajcarii, USA i Kanadzie kasety i płyty kompaktowe.

Repertuar zespołu obejmuje utwory wokalne oraz wokalno - instrumentalne kompozytorów polskich i obcych od renesansu do współczesności, a także wielkie formy oratoryjno - kantatowe. Chór jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Europejskiego Stowarzyszenia Chórów – Europa Cantat i Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej. Jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym od 1998 r. jest Grzegorz Pecka.

Grzegorz Pecka ukończył studia muzykologiczne i organy w Instytucie Muzykologii KUL oraz dyrygenturę chóralną w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest kierownikiem Katedry Dydaktyki Muzycznej IM KUL. Zajmuje się reedycją i opracowaniem do wykonania dzieł wokalno - instrumentalnych kompozytorów polskich XVIII i XIX w. Uczestniczył w kilkudziesięciu festiwalach i konkursach chóralnych w Polsce, Europie i na świecie.

W jego repertuarze znajduje się wiele utworów wokalnych oraz wokalno - instrumentalnych od renesansu do współczesności. Współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej i Orkiestrą Trybunału Koronnego w Lublinie, wykonując dzieła oratoryjno - kantatowe. Za działalność artystyczną otrzymał szereg nagród i wyróżnień.

 

Stanisław Maryjewski ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II w klasie organów dr Jadwigi Kowalskiej oraz Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie organów specjalnych prof. Jarosława Wróblewskiego.

Kształcił się również na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie organów tego samego pedagoga na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pierwszym organistą Archikatedry Lubelskiej, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej oraz wykładowcą Studium Organistowskiego w Lublinie.

Ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesność. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje literaturę francuską i polską przełomu XIX i XX w. oraz improwizacje. Nagrał kilkadziesiąt płyt z muzyką organową. Dokonał wielu premierowych nagrań utworów organowych polskich kompozytorów. Koncertuje w ośrodkach muzycznych w kraju i za granicą.

Początek koncertu o godzinie 18.00. Wstęp jest wolny. Dostępna będzie także transmisja na kanale YouTube archikatedry: archikatedra.kuria.lublin.pl

Projekt jest finansowany przez Urząd Miasta Lublin. Organizatorem jest Parafia Archikatedralna. Dyrektorem Artystycznym jest Stanisław Maryjewski, a koordynatorem projektu Ewa Szałek.

Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus Lublin.

V Lubelska Wiosna Organowa - finałowy koncert odbędzie się 26 maja