W Kazimierzu Dolnym rusza Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

2023-06-22 15:07
 57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych – plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora 57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych – plakat wydarzenia

Kazimierz Dolny znów wypełni się artystami i sztuką. Na rynku głównym będzie można usłyszeć najlepszych konkursowych wykonawców, nie zabraknie też warsztatów, potańcówek i targów sztuki ludowej. Wydarzenia potrwają od 22 do 25 czerwca.

Blisko tysiąc artystów ludowych zaprezentuje się podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który rozpocznie się 22 czerwca w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

- Od 1966 roku, czyli od czasu pierwszego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, kultura chłopska, kultura ludowa zyskała drugie życie. Dlatego my zachowujemy to dziedzictwo, by nie umarło i nadal cieszyło – mówi Katarzyna Sienkiewicz, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, które od tego roku jest organizatorem wydarzenia.

Festiwal prezentuje autentyczną twórczość muzyczną artystów ludowych, w ich pierwotnym, nieprzetworzonym repertuarze ludowym. Celem wydarzenia jest przegląd, ocena, dokumentacja i ochrona tradycyjnego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego zachowującego gwarę regionów etnicznych, grę na unikatowych instrumentach ludowych oraz popularyzację i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie.

- To specyficzny festiwal, bo gromadzi i integruje ludzi zajmujących się kulturą ludową. Chciałbym zwrócić uwagę, że w festiwalu bierze udział również bardzo wielu twórców ludowych, którzy prezentują swoje prace szerszemu gronu publiczności. Ważne też, że ci wszyscy muzycy to w zasadzie są amatorzy, którzy często uczą się wykonywania tych utworów od swoich ojców i dziadków – mówi  Artur Pomianowsk, burmistrz Kazimierza Dolnego

W historii kazimierskiego festiwalu nie było żadnej przerwy, bo odbywał się on i w stanie wojennym, jak i w czasie pandemii.

- W czasie imprezy nie zabraknie muzyki rdzennej, tradycyjnej, ale będzie można posłuchać także muzyki folkowej, inspirowanej tradycją. „Z kolei podczas targów sztuki zobaczymy, ile serca i pracy należy włożyć, żeby te rzeczy przygotować. Wydaje mi się, że nie ma takiego drugiego miejsca na Lubelszczyźnie i w Polsce, gdzie przez trzy dni króluje muzyka tradycyjna i ludowa, którą staramy się nie tylko kultywować, ale też i inspirować nowych twórców, by sięgali po tradycję – mówi Artur Sępoch, zastępca dyrektora CSK.

Przesłuchania eliminacyjne do konkursu przeprowadzono w około 40 miejscowościach z 12 województw. Do wystąpienia na scenie festiwalowej nominowano łącznie 110 wykonawców we wszystkich kategoriach. W tym roku w konkursie weźmie udział około 550 osób. Oprócz tego w programie imprezy znajdują się koncerty towarzyszące m.in. grupy Tołhaje, Kapeli Wiercańskiej, Młode Podhale, Fire Folk. Festiwalowi towarzyszą także warsztaty, potańcówki, seminarium folklorystyczne i targi sztuki ludowej.

57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zakończy się 25 czerwca.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.