W Lublinie powstają jedyne w Polsce hybrydowe organy

2023-03-09 14:38
Organy w trakcie budowy
Autor: Parafia św. Brata Alberta Organy w trakcie budowy

Instrument budowany jest od dwóch lat w kościele Braci Bernardynów. Organy mają łączyć dwa systemy, gdzie najpierw zabrzmią głosy elektroniczne, a na koniec prawdziwe piszczałki. Brzmienie i pierwsze dźwięki instrument będzie można usłyszeć w czerwcu tego roku.

Klasztor oo. Bernardynów w Lublinie od dwóch lat buduje organy. Inwestycja należy do tych wyzwań, które są pracochłonne i wymagają bardzo dużych nakładów finansowych. Budowa organów jest możliwa dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Pierwszy etap budowy organów obejmował konstrukcję nośną i drewnianą obudowę organów wraz z piszczałkami frontowymi, co się określa jako prospekt organowy. Wówczas powstała szafa i fronton organowy. Druga część prac dotyczyła wnętrza instrumentu i była niewidoczna, jednak to dzięki tym pracom instrument zabrzmi i wypełni przestrzeń świątyni muzyką.

W roku 2023 ma miejsce 3 etap budowy organów, obejmującym połączenie wszystkich wykonanych dotychczas elementów w system grający (tzw. Trakturę) i system powietrzny, a następnie intonacja i strojenie piszczałek - co potrwa rok lub więcej, gdyż jest to bardzo czasochłonna praca. Fronton organów wzbogaci się także o figurę patrona organów bł. Władysława z Gielniowa (średniowiecznego bernardyna - kompozytora) oraz o wysunięte do przodu Trąby Hiszpańskie. Aby przyspieszyć zabrzmienie organów, najpierw uruchomiony zostanie dodatkowy system hybrydowy, łączący system mechaniczny z elektronicznym. W ten sposób najpierw zabrzmią głosy elektroniczne, a na koniec prawdziwe piszczałki.

Instrument, to ponad tysiąc piszczałek, miechy, kanały powietrzne i kilka tysięcy różnych elementów łączących piszczałki z klawiaturą do grania, gdyż są to prawdziwe organy mechaniczne.

Brzmienie i pierwsze dźwięki instrument będzie można usłyszeć w czerwcu tego roku w kościele Braci Bernardynów w Lublinie przy ulicy Willowej 15.

źródło: Bernardyni Lublin