W Lublinie powstanie pierwsze mobilne boisko

2023-09-21 13:50
W tym miejscu powstanie mobilne boisko w Lublinie
Autor: Urząd Miasta Lublin W tym miejscu powstanie mobilne boisko w Lublinie

Asfaltowy plac na terenie Szkoły Podstawowej nr 15 przy ul. Elektrycznej zmieni się w pierwsze w Lublinie przyszkolne, mobilne boisko. Oprócz tego wykonawca wykona izolację przeciwwilgociową ściany szkoły, zamontuje oświetlenie i nowe kamery monitoringu.

Zaletą boiska mobilnego jest to, że może zostać rozstawione w dowolnym miejscu, niezależnie od nawierzchni. Ponadto istnieje możliwość zmiany miejsca takiego obiektu, a nawet montaż wewnątrz hal sportowych. Boisko mobilne składa się z nawierzchni trawiastej o dowolnej powierzchni, wraz z bandami ograniczającymi pole gry oraz bramek. W skład konstrukcji wchodzą również specjalne siatki zapobiegające wypadaniu piłki poza boisko.

Mobilne obiekty sportowe z powodzeniem funkcjonują w przestrzeni publicznej w różnych miastach – są to zazwyczaj boiska do piłki nożnej lub lodowiska. Teraz, takie rozwiązanie chcemy sprawdzić również u nas. Aktualnie przygotowujemy się do zawarcia umowy z wykonawcą, który dostarczy i zamontuje boisko oraz wykona dodatkowe prace przy szkole. To realizacja projektu Budżetu Obywatelskiego, w który zaangażowali się nie tylko uczniowie i cała społeczność szkoły, ale również wielu mieszkańców i mieszkanek Kośminka. Wśród wszystkich projektów dzielnicowych IX edycji Budżetu Obywatelskiego, pomysł ten otrzymał największą liczbę głosów, bo ponad 1400 – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Przy Szkole Podstawowej nr 15 takie boisko zostanie zamontowane na istniejącej nawierzchni asfaltowej, w odległości 10 m od wschodniej ściany budynku szkoły. Boisko o wymiarach pola gry 30 m x 17,44 m pozwoli na prowadzenie zajęć ogólnorozwojowych w oparciu o elementy piłki nożnej. Wyposażenie będą stanowiły dwie czołowe bramki główne, sześć mniejszych bramek, konstrukcje elementów stalowych oraz bandy z paneli z tworzywa sztucznego, a także piłkochwyty z linki polipropylenowej. Nawierzchnię boiska z trawy syntetycznej wykonawca ułoży na gumowym podkładzie amortyzującym. Obie te warstwy będą rozwijane z rolki. Przed rozpoczęciem montażu teren zostanie oczyszczony, sfrezowany, a nierówności w nawierzchni asfaltowej uzupełnione.

Ponadto w ramach zadania wykonawca utwardzi kostką teren pomiędzy boiskiem a budynkiem szkoły, wykona izolację przeciwwilgociową ściany kondygnacji podziemnej budynku szkoły, zamontuje oprawy oświetleniowe oraz dwie kamery monitoringu.

Całe zamówienie powinno zostać zrealizowane w ciągu 10 tygodni.

Na realizację boiska mobilnego przy SP nr 15 zagłosowały 1472 osoby. Podobny mobilny obiekt, również z IX BO (2023) powstanie na terenie SOSW przy ul. Ordonówny.