W Lublinie ruszyły zapisy na Jubileusz Młodzieży w Rzymie 2025 [AUDIO]

2024-04-24 15:17
Spotkanie Młodych w Rzymie w 2025 roku - plakat
Autor: CDMLublin Spotkanie Młodych w Rzymie w 2025 roku - plakat

Wydarzenie będzie częścią obchodów Jubileuszu Roku Świętego i odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Bazylice Świętego Piotra. Do wspólnego spotkania z Papieżem Franciszkiem i zwiedzania nie tylko Rzymu zachęca Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Spotkanie młodych katolików odbędzie się w dniach od 28 lipca do 3 sierpnia 2025 roku w Rzymie, z okazji czterdziestu lat od pierwszego spotkania z młodymi w Rzymie z Janem Pawłem II. Wydarzenie ogłosił to papież Franciszek, 6 sierpnia 2023 podczas mszy kończącej ŚDM w Lizbonie.

Spotkanie Młodych w Rzymie 2025 czyli Jubileusz Młodych 2025 odbędzie się w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie.

Jest to jeden z aż 32 Jubileuszy, które odbędą się w tym miejscu między 24.01.2025 a 21.11.2025. W planie Jubileuszu Roku Świętego znajdują się również jubileusze takie jak: Jubileusz Świata Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji, Jubileusz Artystów, Jubileusz Wojskowych, Policji i Służb Bezpieczeństwa, Jubileusz Chorych i Pracowników Służby Zdrowia, czy Jubileusz Rodzin.

„Jubileusz” to nazwa roku szczególnego. Został on zaproponowany jako okazja do przywrócenia prawidłowej relacji z Bogiem, między ludźmi i z całym stworzeniem; obejmował przebłaganie za grzechy, powrót do swej własności i odpoczynek całej ziemi.

W 1300 roku Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Jubileusz, nazywany również „Rokiem Świętym”, ponieważ jest to czas, w którym doświadczamy, że świętość Boga nas przemienia. Okres jego występowania zmieniał się na przestrzeni lat: na początku odbywał się co 100 lat; następnie, w roku 1343 r. został skrócony do 50 lat przez papieża Klemensa VI, a ostatecznie do 25 lat w 1470 r. przez Pawła II.

Logo jubileuszu przedstawia cztery postacie, symbolizujące ludzkość pochodzącą z czterech różnych zakątków ziemi. Obejmują się wzajemnie, aby ukazać solidarność i braterstwo, które jednoczą narody. Motto jubileuszu 2025: Peregrinantes in Spem – Pielgrzymi Nadziei.

W Archidiecezji Lubelskiej ruszyły już zapisy na Jubileusz Młodych w Rzymie w 2025 roku. Szczegóły dostępne są na stronie Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej i w mediach społecznościowych Centrum.

O zapisach na wyjazd do Rzymu mówi ksiądz Damian Szewczyk, duszpasterz młodzieży w Archidiecezji Lubelskiej: