W Lublinie trwają Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

2023-09-01 14:37
Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej - plakat wydarzenia

W programie wybitni artyści i muzyka epoki baroku. Trzecie z cyklu jubileuszowych spotkań w kościele pw. Świętego Krzyża na Bronowicach już 3 września. Nazwą Świętokrzyskie koncerty nawiązują do miejsca, gdzie od kilku lat w sierpniu i wrześniu odbywają się występy.

To już trzeci koncert X edycji Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Tym razem za kontuarem organów kościoła p. w. Świętego Krzyża w Lublinie przy ul. Pogodnej 7 zasiądzie lubelska organistka - Ewa Polska.

Ewa Polska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Ukończyła dodatkowo kierunki o specjalności: Menadżer Kultury oraz Wychowanie Przedszkolne i Wczesnoszkolne. Swoje umiejętności jako muzyk instrumentalista doskonaliła podczas kursów i warsztatów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J. Regnere, J. Gembalskiego, T. Stangiera i L. Lohmanna i wielu innych. Laureatka konkursów organowych i kompozytorskich.

Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą. Koncertowała na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej m.in. w Czechach, Niemczech, Słowacji, Francji, w Gdańsku – Oliwie, Bazylice Mariackiej, Jastrzębiej Górze, Zakopanym, Lublinie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Świnoujściu, Łodzi i wielu innych. Zajmuje się kameralistyką fortepianową, klawesynową i organową.

W latach 2000-2018 związana muzycznie i kulturalnie z miastem Bydgoszcz, w tym w latach 2005-2011 jako nauczyciel akademicki na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Na swoim koncie ma projekty kulturalne z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Capellą Bydgostiensis, zespołami kameralnymi oraz takimi nazwiskami jak: Maciej Zakościelny, Tymon Tymański czy Arkadiusz Jakubik. Ewa Polska jest pomysłodawcą, inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym koncertów organowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego, które odbywają się regularnie od 2000 roku. Od roku 2019 związana ze środowiskiem muzycznym w Lublinie.

Koncert w kościele przy ulicy Pogodnej w Lublinie odbędzie się 3 września, początek o godzinie o 19.00. Wstęp jest wolny.

Cały cykl potrwa do 17 września. Patronem wydarzenia jest Radio Plus Lublin.