W Lublinie trwają Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

2023-08-25 14:55
Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej - plakat wydarzenia

W programie wybitni artyści i muzyka epoki baroku. Drugie z cyklu jubileuszowych spotkań w kościele pw. Świętego Krzyża na Bronowicach 27 sierpnia. Nazwą Świętokrzyskie koncerty nawiązuję do miejsca, gdzie od kilku lat w sierpniu i wrześniu odbywają się występy.

X edycja koncertów to czas na małe podsumowanie. Podczas dziewięciu edycji cyklu odbyły się 42 koncerty. Wystąpiło 32 organistów z sześciu krajów (Polska, USA, Hiszpania, Włochy, Austria, Ukraina). Pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Lublinie. Od drugiej edycji koncerty odbywają się w kościele p.w. Świętego Krzyża w Lublinie dzięki uprzejmości księdza proboszcza Mariana Dumy. Organami natomiast od pierwszej edycji opiekuje się Pan Krzysztof Deszczak. Koncerty nie mogłyby się odbywać bez wsparcia finansowego Miasta Lublin.

27 sierpnia wystąpi prof. Jan Bokszczanin. W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem wybitnego pedagoga prof. Jesse E. Eschbacha (absolwenta klas mistrzowskich Marie Claire Alain oraz Marie Madeleine Durufle). Ukończył także klasę Zespołu Kameralnego i Praktyki Gry Barokowej pod kierunkiem prof. Lenory McCroskey (absolwentki studiów mistrzowskich prof. Gustava Leonhardta).

Koncertuje w większości krajów Europy, Rosji, Azji oraz USA. Występował z recitalami organowymi w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre Dame de Paris, Katedra we Freibergu, Katedra w Brugii, University Chappell w Glasgow, Katedra Katolicka w Moskwie czy Meyerson Symphony Hall w Dallas (USA). W swoim dorobku posiada ponad 50 recitali organowych w salach filharmonicznych.

Jan Bokszczanin nagrał ponad dwadzieścia płyt CD z muzyką organową dla renomowanych wytwórni płytowych, a w 2012 roku nakładem wydawnictwa POLIHYMNIA ukazała się jego monografia - "Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej". Pod jego redakcją w wydawnictwie "Polihymnia" Lublin ukazały się cztery zeszyty z utworami Mariana Sawy. Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory m.in.: Marian Sawa,, Krzesimir Dębski, Adam Sławiński, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Alicja Gronau-Osińska, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Piotr Tabakiernik, Ignacy Zalewski oraz Paweł Wróbel.

Koncert w kościele przy ulicy Pogodnej w Lublinie odbędzie się 27 sierpnia, początek o godzinie o 19.00. Wstęp jest wolny.

Cały cykl potrwa do 17 września. Patronem wydarzenia jest Radio Plus Lublin.