W Puławach oficjalnie otwarto Muzeum Badań Polarnych

2024-02-27 15:36
Przestrzeń muzealna
Autor: Muzeum Badań Polarnych w Puławach Przestrzeń muzealna

To jedyne miejsce w Polsce gdzie można zobaczyć kilkumetrową szczękę wieloryba, wnętrze stacji polarnej czy śmigłowiec biorący udział w misjach na Antarktydzie. Placówka prezentuje zbiory dotyczące badań prowadzonych przez polskich polarników oraz historię ich wypraw na biegun północny i południowy.

To pierwsze w Polsce muzeum polarnictwa. Muzeum Badań Polarnych w Puławach zostało powołane 27 maja 2020 r. Od 25 czerwca 2021 r. województwo lubelskie prowadzi tę instytucję wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Nie było dotąd w Polsce centrum badań polarnych, dlatego cieszę się z zaangażowania w tę inicjatywę środowiska polarników polskich i zagranicznych. Muzeum ma pełnić rolę centrum naukowo - dydaktycznego i gromadzić zbiory, które są pamiątkami po osiągnięciach polskiego polarnictwa. Będziemy organizować spotkania z polarnikami, podróżnikami, myślimy o festiwalu filmów polarnych – mówi dr Piotr Kondraciuk, dyrektor Muzeum Badań Polarnych w Puławach.

Muzeum Badań Polarnych w Puławach ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat badań polarnych i udziału polskich naukowców w ich rozwoju oraz działania edukacyjne, naukowe i wydawnicze.

Podczas otwarcia zaprezentowano wystawę poświęconą historii wypraw polarnych. Jej głównym elementem jest oryginalny ponton w przeszłości używany przez polskich polarników.

Wśród eksponatów w muzeum znajdują się m.in. rzeźby z kości morsa, strój Inuity, model kajaka, które pochodzą ze zbiorów prof. Aleksandra Kosiby z przedwojennych wypraw na Grenlandię. Zwiedzający mogą zobaczyć też skuter śnieżny i sanie z polskich stacji polarnych. Muzeum posiada również kolekcję muszli, skamieniałości i bursztynów pochodzących z Syberii. W zbiorach instytucji znajdują się także zdjęcia z polskich wypraw badawczych, mapy i księgozbiór związany z badaniami polarnymi. Elementy narracyjne prezentowane są na monitorach w formie animacji komputerowych.

Muzeum Badań Polarnych mieści się w Puławach przy ulicy 4 Pułku Piechoty Wojska Polskiego 18. Zbiory można oglądać od wtorku do niedzieli od godziny 10.00 do 16.00.

Szczegóły są na stronie: mbppulawy.pl